rozmiar czcionki: A | A | A


Dożynki Prezydenckie 2018

18.09.2018 11:11


Województwo Dolnośląskie wzięło udział w odbywających się 15 i 16 września 2018 r. Dożynkach Prezydenckich w Spale. Nasze województwo reprezentowane było przez Pana Stanisława Czajkę Dyrektora Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych oraz Pana Pawła Czyszczonia, Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich.
W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dolnośląski wieniec pochodzący z Kopaszyna w Gminie Prusice zdobył wyróżnienie. Prezentacja wieńca z Dolnego Śląska odbyła się przy występie Zespołu AleBabki z Czeszowa.


Zwycięzcą Konkursu został wieniec z województwa małopolskiego, przygotowany przez mieszkańców Poręby Radlnej w gminie. Komisja konkursowa, dokonując 15 września oceny wieńców, zwracała uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne, a także ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Oceniany był też sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i tzw. „ośpiewanie” wieńca.


Para prezydencka odwiedziła stoiska regionów drugiego dnia dożynek, tj. 16 września.  Na stoisku Dolnego Śląska produkty regionalne prezentowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”. Również drugiego dnia, przed mszą w Kaplicy Polowej AK, para prezydencka obejrzała wieńce wszystkich województw i wręczyła pamiątkowe dyplomy dla grup wieńcowych. Dożynkowe obchody zakończyły się wspólnym korowodem oraz uroczystym ceremoniałem na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.