rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk na międzynarodowych targach Grüne Woche 2018 w Berlinie

31.01.2018 09:56

Województwo dolnośląskie uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Internationale Grüne Woche 2018 w Berlinie. Na naszym stoisku regionalnym prezentowane były dolnośląskie produkty rolno-spożywcze, lokalne zwyczaje i tradycje. W otwarciu targów wzięli udział wicemarszałek Ewa Mańkowska, Tomasz Pilawka- radny województwa dolnośląskiego, Jacek Pilawa- radny województwa dolnośląskiego oraz Paweł Czyszczoń - dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim.

Podczas targów Pani wicemarszałek wzięła udział w spotkaniu z Jörgiem Vogelsängerem,  Ministrem Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgia, dedykowanym współpracy z polskimi regionami partnerskimi w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Stoisko Dolnego Śląska odwiedził również  Thomas Schmidt,  Minister Rolnictwa i Środowiska Saksonii oraz Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Targi Grüne Woche są to największe i najważniejsze miejsce spotkań branżowych producentów i przetwórców żywności oraz ogrodników z całego świata.

Tegorocznymi wystawcami z naszego regionu byli:
 
- STOWARZYSZENIE „ŚLĘŻANIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA” - W trakcie Targów były prowadzone warsztaty zdobienia pierników i ciastek, degustacja miodów, win, wyrobów piekarskich na naturalnym zakwasie, degustacja soków jabłkowych, suszu jabłkowego oraz prezentowane były wyroby rękodzieła artystycznego.
- Sweet Atelier-Izabela Stasiak -pierniki i ciasteczka ręcznie zdobione, Ślężańskie;
- Miody- Daniel Borak- miody wielogatunkowe;
- Wina z „Winnicy i Winiarni Celtica” z Sobótki;
- Chleby na naturalnym zakwasie -Zenon Feszczuk;
- Soki jabłkowe i susz jabłkowy –„Sady Ślężańskie”;
- Wyroby z dodatkiem siemienia konopnego;
- Ślężańskie, kapusta i ogórki Ślężańskie - Górpak z Maniowa.

Szynol - Pracownia Ceramiki Artystycznej Roman Szynol (Pasikurowice) Ceramika zaprojektowana i wykonana ręcznie w różnych technikach , w tym na tradycyjnym kole garncarskim. W pracowni tworzy się ceramikę do ogrodów i wnętrz.

WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna (Tomaszów Bolesławiecki) - Firma bazuje na ponad 35 letnim doświadczeniu w produkcji ceramicznej. Wyroby są ręcznie malowane w unikatowych dekoracjach o motywach roślinnych i kwiatowych, które opracowywane są w zakładzie. Wyroby zdobione są  także w tradycyjne bolesławieckie stempelkowe wzory.

GÓRPAK (Maniów Wielki k.Sobótki) - Ogórki i kapusta Ślężańskie, kiszone są na bazie starych receptur. Produkty wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych z Dolnego Śląska.  

BORAMEX (Oleśnica) -Producent Chrupek Kukurydzianych, należy do największych producentów naturalnych Chrupek kukurydzianych w  Polsce. Na rynku funkcjonujemy od 1982 roku. Działalność firmy koncentruje się wokół produkcji i dystrybucji produktów z ziaren kukurydzy.
Ponadto na stoisku Dolnego Śląska prezentowane były jeszcze produkty firm:
Manufaktura słodyczy ekskluzywnych DOTI - owoce i orzechy w czekoladzie
Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego ze Ścinawy-przetwory owocowo warzywne,
Gospodarstwo Rolne Kwaszarnia Kapusty i Ogórków Michał Sznajder - kiszonki i soki z kiszonych warzyw.
Maciejowy Sad- jabłka oraz naturalny sok jabłkowy wpisany są na Listę Produktów Tradycyjnych z Dolnego Śląska.  
Runoland z Góry - grzyby i przetwory ekologiczne z owoców i warzyw.