rozmiar czcionki: A | A | A

Wystartował pilotaż projektu „Dolnośląskie Małe Granty”

06.10.2017 13:55

Wystartował skierowany do wszystkich lokalnych społeczności w województwie nowy projekt „Dolnośląskie Małe Granty”. Jego celem jest aktywizacja mieszkańców regionu do działań na rzecz ich lokalnych wspólnot. W konferencji prasowej poświęconej nowej inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego uczestniczył Cezary Przybylski, Marszałek Dolnego Śląska, Jerzy Michalak, członek zarządu województwa oraz Rafał Borkowski i Maria Mika , przedstawiciele Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych - operatora programu Dolnośląskich Małych Grantów.

− Zależy nam na budowaniu tych najmniejszych, lokalnych społeczności w całym regionie. Nie ma znaczenia czy mieszkasz we Wrocławiu, Kłodzku, Bogatyni czy Kotowicach. Jeśli masz świetny pomysł, który zaangażuje twoich sąsiadów, to możesz otrzymać do 5 tysięcy złotych na jego realizację – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Do programu można zgłaszać zarówno projekty kulturalne, sportowe, turystyczne czy społeczne. Mogą to być np. pikniki, warsztaty, akcje edukacyjne, wydarzenia kulturalne, sportowe, działania dla młodzieży czy działania dla seniorów.

− Nie chcemy ograniczać inwencji Dolnoślązaków.Ważne, żeby proponowane inicjatywy aktywizowały i angażowały społeczności – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Program ma na celu finansowe i merytoryczne wsparcie dla działań realizowanych samodzielnie przez mieszkańców Dolnego Śląska, które powinny odpowiadać na lokalne potrzeby i być realizowane we współpracy z lokalną społecznością. Wsparcie finansowe jednego projektu nie może przekroczyć 5 tys. zł, a minimalna kwota dofinansowania to jeden tysiąc złotych.

W konkursie wybrano operatora Projektu – Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych, która jest koordynatorem Projektu Dolnośląskich Małych Grantów

Celem Programu jest wzmocnienie postaw obywatelskich społeczności lokalnych Dolnego Śląska, aktywne uczestnictwo nieformalnych grup mieszkańców w projekcie Dolnośląskie Małe Granty poprzez umożliwienie realizacji inicjatyw społecznych w lokalnych środowiskach oraz aktywizacje mieszkańców regionu w zakresie rozwiązywania problemów i podnoszenia jakości życia.

9 października 2017 r. rozpoczyna się nabór projektów do Programu, który potrwa 2 tygodnie. Nabory będą odbywać się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej przygotowanej przez Operatora. Realizacja wybranych Projektów będzie miała miejsce od 27 października do 10 grudnia 2017.