rozmiar czcionki: A | A | A

Środki aktualnie dostępne w trybie art. 19a: środki PFRON- 90000,00 PLN, środki BWD- 10260,00 PLN


     Wzory umów

Przełamywanie barier w dolnośląskich szkołach

07.10.2019 11:11

Realizacja projektu “Razem w pełni sprawni 2019” prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca nabiera rozpędu. Po warsztatach dla nauczycieli rozpoczął się cykl wizyt osób z niepełnosprawnościami w dolnośląskich szkołach. W tegorocznej edycji w roli szkoleniowca występuje Robert Mkrtchyan - kapitan drużyny Blind Football Śląsk Wrocław, borykający się na co dzień z dysfunkcją wzroku. W spotkaniach z uczniami uczestniczy także Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Projekt RAZEM W PEŁNI SPRAWNI w SP w Pisarzowicach

Za nami trzy wizyty w dolnośląskich placówkach edukacyjnych. Robert Mkrtchyan i Paweł Parus odwiedzili już Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Jeleniej Górze oraz szkoły podstawowe w Ruszowie i Pisarzowicach. Przedstawili tam zasady savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz pokazali, także na własnych przykładach, że niepełnosprawność nie jest absolutnie żadną przeszkodą  w realizacji pasji i marzeń. Uczniowie szkół przekonali się, że osoby posiadające różnorakie dysfunkcje mogą z powodzeniem być aktywnymi i pełnymi optymizmu ludźmi.


- Nie ma lepszej drogi do włączania społecznego niż bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi, którzy mogą się na własne oczy przekonać o możliwościach i cechach osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie dolnośląskich szkół mają szansę uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania mające jakikolwiek związek z niepełnosprawnością. Realizacja tego typu projektów pozwoli zbudować
 otwarte i tolerancyjne społeczeństwo -
podkreśla Paweł Parus.


W ciągu najbliższych dwóch miesięcy projekt dotrze do kolejnych kilkunastu szkół w naszym regionie. Wszystko po to, aby kształtować pozytywne wzorce wobec osób z niepełnosprawnościami i likwidować stereotypy o niezaradności tego środowiska.Projekt “Razem w pełni sprawni” jest realizowany od 2011 roku. Przez niemal dekadę dotarł do ponad 200 placówek na Dolnym Śląsku. O jego znaczeniu może świadczyć fakt, iż od dwóch lat stał się zadaniem konkursowym finansowanym ze środków samorządu województwa. Obecnie realizuje je kilka dolnośląskich organizacji pozarządowych: Fundacja L'Arche, Fundacja Tu i Teraz, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu ORaToR, Dolnośląski Instytut Doradczy i wspomniana Fundacja Promyk Słońca.


Zarząd województwa dolnośląskiego tylko w tym roku przeznaczył na to zadanie 117 000 złotych.