rozmiar czcionki: A | A | A


     Wzory umów

Projekt "Łączą nas góry"

18.06.2019 14:23

Fundacja "Ładne Historie" działająca na terenie Świdnicy i Wrocławia, rozpoczęła realizację projektu "Łączą nas góry". W ramach zadania organizujemy wycieczki górskie dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Dlaczego? Bo wierzymy, że góry są dla wszystkich i chcemy to udowodnić.

Góry są dla wszystkich!

Skąd pomysł na realizację projektu „Łączą nas góry!”? Daniel, ojciec dwójki małych dzieci, który regularnie chodzi z nimi po górach, zauważył, że kogoś mu w nich brakuje. Podczas rodzinnych wycieczek, nie spotykał w górach rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Nie każdy ma warunki, żeby cieszyć się tym, co dla rodziny ze zdrowymi dziećmi jest na wyciągnięcie ręki. W ramach projektu chcemy więc inspirować do pokonywania własnych barier i dzielić się naszą miłością do gór, które umożliwiają bezpośredni kontakt z naturą.

Na Dolnym Śląsku istnieją bardzo dobre warunki dla turystyki osób z niepełnosprawnościami. Wiele z górskich tras w Górach Suchych, Izerskich i Sowich jest już dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich jest dla tych osób łatwe. Wymaga ono bowiem specjalistycznego sprzętu, który jest drogi i trudno dostępny. W ramach projektu „Łączą nas góry!” chcemy wspólnie pokonywać te bariery i dzielić się z innymi naszą miłością do gór. Dzięki wsparciu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 możemy również zapewnić niezbędny sprzęt i wsparcie profesjonalistów.

Blisko natury – rehabilitacja w grupie.

Wspólne pokonywanie górskich tras sprzyja integracji i nawiązywaniu więzi. Grupy składać się będą z dzieci i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej, ich rodzin i opiekunów, a także specjalnie przeszkolonych wolontariuszy i opiekunów, którzy na każdym etapie wycieczki będą wspierać najmłodszych w docieraniu do najpiękniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska. W góry ruszą więc międzypokoleniowe rodziny, sąsiedzi i przyjaciele, którzy wspólnie odkrywać – po raz pierwszy lub na nowo – będą magię gór położonych w naszym regionie.

Na górskim szlaku każdy jest równy wobec przyrody czy innych ludzi. Dlatego też to właśnie turystyka górska jest jedną z form rehabilitacji, która pozwala skupić się na możliwościach, a nie na ograniczeniach. Tego lata wykorzystamy potencjał gór do kształtowania siły charakteru i zwiększania motywacji, ale także do tworzenia społeczności opartej na wspólnych pasjach i przeżyciach. Wspólne doświadczanie gór ma pomóc niepełnosprawnym dzieciom podnieść ich samoocenę, zyskać pewność siebie i skupić się na wytyczaniu sobie celu, rozpoznaniu własnego potencjału, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości.

Na czym polega projekt „Łączą nas góry!”?

Planujemy 5 wycieczek dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej oraz 5 wycieczek dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową - mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego. Począwszy od czerwca więc, przez całe tegoroczne wakacje, zapraszamy dzieci niepełnosprawne ruchowo wraz z ich rodzinami i opiekunami na górskie wycieczki po Dolnym Śląsku:

7 lipca – Góry Izerskie | wycieczka rowerowa

14 lipca – Rudawy Janowickie | wycieczka piesza

21 lipca – Wielka Sowa | wycieczka piesza

04 sierpnia – Wielka Sowa wycieczka rowerowa

 

11 sierpnia – Andrzejówka | wycieczka piesza

Co zapewniamy uczestnikom naszych wycieczek? Profesjonalną opiekę, specjalistyczny sprzęt i wyżywienie. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny.

Zgłoszenia: zapisy@ladnehistorie.pl

Szczegóły: www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory

Facebook: https://www.facebook.com/LaczaNasGory/

Instagram: laczanasgory

Kontakt w sprawie projektu: Daniel Gerus, Tel. 889231955

E-mail: daniel.gerus@ladnehistorie.pl, anna.gerus@ladnehistorie.pl

Zachęcamy również mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego do zaangażowania się w projekt w charakterze wolontariuszy. Formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy jest już dostępny na stronie internetowej projektu.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.

Partnerami projektu są: Lokalna Organizacja Turystyczna, Powiat Świdnica, Klub Studencki Olimp z AFW Wrocław

 

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

 

--

Pozdrawiam,

Anna Gerus

Fundacja Ładne Historie