rozmiar czcionki: A | A | A

Pokoje wytchnień w Miliczu funkcjonują już 4 lata

23.01.2020 11:57

Wczoraj w Miliczu odbyło się uroczyste podsumowanie czterech lat funkcjonowania przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych pokojów wytchnień. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz znana polska wokalistka, Ewelina Lisowska, pełniąca funkcję ambasadorki stowarzyszenia.

Konferencja dot. pokojów wytchnień w Miliczu

Podczas środowego spotkania zaproszeni goście i media mieli możliwość zapoznania się z ofertą milickiego stowarzyszenia, przede wszystkim funkcjonowaniem Środowiskowego Domu Samopomocy, mieszkań treningowych i oczywiście pokojów wytchnień. Nie zabrakło integracyjnych zabaw Eweliny Lisowskiej z małymi podopiecznymi przedszkola działającego w ramach ośrodka. Podczas konferencji prasowej analizowano zmiany, jakie zaszły przez 4 lata funkcjonowania opieki wytchnieniowej w Miliczu.

- Od 2015 roku rodzice osób z niepełnosprawnościami, którym z wiekiem ubywa sił, sygnalizowali potrzebę wsparcia. Wychodząc temu naprzeciw wraz z naszą ambasadorką Eweliną Lisowską od 2016 roku stworzyliśmy kolejną innowacyjną formę wsparcia pn.: pokój wytchnień. Jego ideą jest wsparcie rodzin osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, natomiast celem zagwarantowanie pomocy dającej możliwość wytchnienia opiekunom od trudów całodobowej opieki. Dzięki temu rodzice mają możliwość np.:  wyjazdu do lekarza, sanatorium, znajomych czy zwyczajnego relaksu - wyjaśnia Alicja Szatkowska, prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.


Finansowanie opieki wytchnieniowej w Miliczu pochodzi w dużej części z własnych inicjatyw: zbiórek, loterii fantowych, koncertów charytatywnych, darowizn czy licytacji. Do jej rozwoju przyczynił się także samorząd województwa dolnośląskiego, przekazując w poprzednich latach środki w ramach organizowanych konkursów. Pokoje wytchnień służą niepełnosprawnym mieszkańcom regionu milickiego i ich rodzinom.

- Samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat przyczynia się do rozwoju usług wspierających niezależne życie, takich jak: asystentura i opieka wytchnieniowa. Urząd Marszałkowski regularnie ogłasza konkursy na realizację tego typu działania. W grudniu zarząd województwa przeznaczył na usługi asystenckie i opiekę wytchnieniową dla dolnośląskich organizacji pozarządowych 1 600 000 zł środków własnych. Warto jednak dostrzegać i promować także takie inicjatywy pozyskiwania środków, jakie prezentuje milickie stowarzyszenie - podsumowuje Paweł Parus

Inną formą wspierania rozwoju usług asystenckich i opieki wytchnieniowej jest powołanie na początku 2019 roku “Wojewódzkiej grupy ds. usług wspierających niezależne życie”. Jej cele to m.in.: promocja pozyskiwania środków na realizację usług przez samorządy z budżetu Funduszu Solidarnościowego, dyskusja pomiędzy organizacjami realizującymi asystenturę i opiekę wytchnieniową oraz wymiana wiedzy w obszarze usług wspierających niezależne życie.


Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez Fakty TVP Wrocław: Pokoje wytchnień


Rozmowa z Alicją Szatkowską i Pawłem Parusem: Fakty TVP o poranku


Zdjęcia: Marcin Folmer