rozmiar czcionki: A | A | A

Pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych spotkał się z uczniami z dolnośląskich szkół

19.06.2018 12:59

Rozpoczęły się wizyty w dolnośląskich szkołach i spotkania z uczniami w ramach projektu “Razem w pełni sprawni” realizowanego przez Fundację Promyk Słońca, współfinansowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego. W obu spotkaniach uczestniczył Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds osób niepełnosprawnych, wspierający swoją wiedzą i doświadczeniem Magdalenę Orłoś, główną prowadzącą warsztaty dla uczniów, która kilka lat temu straciła wzrok.

Warsztaty w Szkole Podstawowej w Sadkowie.

Pierwsze tegoroczne wizyty w szkołach w ramach projektu “Razem w pełni sprawni” odbyły się w Szkołach Podstawowych w Zwróconej i Sadkowie. Przypomnijmy, głównym celem zadania jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Jednym z elementów projektu są wizyty osób z dysfunkcjami w dolnośląskich szkołach, podczas których poruszane są kwestie związane z ich codziennym życiem i funkcjonowaniem w społeczeństwie.


- Stereotyp, że osoby z niepełnosprawnościami są niezaradne, ubogie i pozbawione możliwości realizacji swoich pasji jest wciąż obecny w głowach wielu ludzi. Tymczasem prawda jest nieco inna. Coraz częściej widzimy wokół ludzi z różnorakimi dysfunkcjami, którzy świetnie sobie radzą, a swoją aktywnością mogliby zawstydzić niejedną “pełnosprawną” osobę. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych i determinacji, którą się wykazujemy. Znam mnóstwo osób z niepełnosprawnościami wyczynowo uprawiających sport, podróżujących po całym świecie czy też świetnie radzących sobie z prowadzeniem biznesu - mówi Paweł Parus.


Projekt “Razem w pełni sprawni” jest realizowany wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Fundację Promyk Słońca od 2012 roku. Dotarł już do ponad 100 dolnośląskich szkół. W tym roku zarząd województwa dolnośląskiego przeznaczył na zadanie związane z kształtowaniem pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami kwotę 205 tysięcy zł. Poza “Promykiem Słońca” realizują je także Fundacje: TPSW, Autika, Pączkowe Drzewo i L'Arche.