rozmiar czcionki: A | A | A

Miliczanie kochają sport

23.08.2018 13:55

Sport jest jedną z najlepszych dróg do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Przekonują o tym m.in. działania Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, które realizuje obecnie dwa projekty związane z aktywnością sportową. Pierwszy to “Futbolowi pasjonaci”, polegający na organizacji przez cały rok systematycznych treningów oraz udziale w różnych turniejach. To właśnie poprzez zawody niepełnosprawni piłkarze mogą skonfrontować swoje umiejętności. Drugi projekt dedykowany jest z kolei tym, którzy sportu z różnych powodów nie mogą lub nie chcą uprawiać, czyli kibicom niepełnosprawnym. “KKN na szlaku” polega na organizacji wyjazdów na imprezy sportowe. Uczestniczą w nim przede wszystkim członkowie Klubu Kibiców Niepełnosprawnych z Milicza, skupionego przy prężnie działającym stowarzyszeniu.

Drużyna Piłkarski Tryb Życia z Milicza

Idea “futbolowych pasjonatów” zrodziła się, gdy grupa niepełnosprawnych sympatyków piłki nożnej, która systematycznie jeździ na mecze Śląska Wrocław postanowiła spróbować swoich sił na boisku. W 2014 roku zaczęli się spotykać i grać w piłkę. Grupa szybko się rozrosła, czego efektem było powstanie drużyny ”Piłkarski Tryb Życia”, reprezentującej Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych podczas różnych turniejów w całej Polsce.


- Ogromnym wsparciem jest dla nas pomoc MSPDiON, które wspiera nasze działania, kiedy nie możemy skorzystać z dofinansowania, np. na początku każdego roku. Mamy wtedy możliwość korzystania z pomieszczeń ośrodka i użyczania bezpłatnie samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych. Oczywiście realizacja projektów nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie zarządu województwa dolnośląskiego, który kolejny rok pomaga nam od strony finansowej. Z całego serca za tę pomoc dziękujemy. Wielkie ukłony także dla sztabu trenerskiego i piłkarzy Śląska Wrocław, przynajmniej dwa razy w roku uczestniczących w naszych treningach, co jest niezwykle budujące dla moich zawodników - podkreśla Marcin Folmer, koordynator obu projektów, wychowawca i trener drużyny “Piłkarski Tryb Życia”.


Regularne treningi przynoszą wymierne sukcesy. Milicka drużyna w ubiegłym roku wygrała prestiżowy dolnośląski “Turgol” oraz kilka innych turniejów. Udział w zajęciach jest często jedyną formą aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych z całego regionu. Treningi piłkarskie i wyjazdy na imprezy sportowe stwarzają ponadto możliwości spotkania się w większej grupie miłośników futbolu , co pozwala na nawiązanie nowych znajomości czy nawet przyjaźni.


- Samorząd województwa dolnośląskiego z wielką przyjemnością dofinansowuje tego typu zadania. Kreatywność, niesztampowość i zaangażowanie - te cechy wyróżniają milickie projekty futbolowe. Dla osób niepełnosprawnych z tego regionu niezwykle ważne jest to, że mogą uczestniczyć w regularnych treningach, niczym nie różniących się od tych prowadzonych w wyczynowych drużynach. Warto zwrócić uwagę, że Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych ma także ofertę dla tych, którzy w piłkę grać nie mogą, czyli przykładowo osób poruszających się na wózkach czy niewidomych. Mogą oni poprzez udział w wyjazdach być aktywnym kibicami i uczestnikami wydarzeń sportowych. Moje obserwacje wskazują na to, że udział w treningach i eskapadach na mecze Śląska rozwija pasje i zainteresowania podopiecznych MSPDiON, co przekłada się na wartości stricte terapeutyczne - podsumowuje Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych.


Zarząd województwa przeznaczył w 2018 roku na realizację tych projektów w sumie 47 tysięcy złotych. ”Piłkarski tryb życia” został dofinansowany ze środków województwa dolnośląskiego. Dotacja na zadanie “KKN na szlaku” oparta była głównie na środkach pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Foto: Ni-Fo Marcin Folmer