rozmiar czcionki: A | A | A

Środki aktualnie dostępne w trybie art. 19a: środki PFRON- 0,00 PLN, środki BWD- 0,00 PLN     Wzory umów

Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych

19.12.2019 14:12

W Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbyło się podsumowanie projektu pt. „Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Bogusława Kulińska, dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Krystian Kosztyła, Burmistrz Ścinawy oraz kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z 10 powiatów Dolnego Śląska.

Przegląd twórczości osób z niepełnosprawnościami w Ścinawie

Projekt realizowany był przez Fundację Przystań w Ścinawie przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyło w nim 200 osób z niepełnosprawnościami z 10 powiatów Dolnego Śląska (wołowski, legnicki,  lubiński,  jaworski, złotoryjski, polkowicki, głogowski, średzki, wrocławski i jeleniogórski).  Projekt obejmował zorganizowanie warsztatów nabywania nowych umiejętności w zakresach: wyrób biżuterii, rękodzieło artystyczne, krawiecko-hafciarski, garncarstwo i ceramika, kulinarny oraz warsztaty artystyczne:  taneczno-teatralne i wokalne. Uczestnikom z każdego powiatu zostały przydzielone poszczególne warsztaty, na których z powierzonych materiałów zostały wytwarzane różnorodne rękodzieła. Na warsztatach kulinarnych przygotowywane były różnorodne potrawy i ciasta. W Ścinawie zajęcia wokalne prowadziła Pani Liliana Iżyk, sopranistka, finalistka „Mam Talent”. Podczas projektu uczestnicy wzięli udział w warsztatach zdobienia bombek w Złotoryi oraz oglądali spektakl teatralny „Opowieść wigilijna” w Teatrze w Jeleniej Górze.

Na spotkaniu podsumowującym uczestnicy przygotowali wystawę swoich prac. Odbyły się także występy artystyczne zwycięzców wyłonionych przez jury. Rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Palce lizać” – wybrano najsmaczniejszą potrawę warsztatu kulinarnego.  Zwycięzcami byli jednak wszyscy uczestnicy, stąd też otrzymali nagrody, dyplomy i puchary.


Na spotkaniu podsumowującym widać było integrację uczestników, radość, aktywność w komunikacji interpersonalnej, wymianę numerów telefonów i meili, pozowanie do wspólnych zdjęć oraz prośby o udział w następnych podobnych projektach. Projekt był promocją utalentowanych osób z niepełnosprawnościami przed szerszą publicznością Dolnego Śląska.

Poczęstunek dla uczestników spotkania przygotowała Pani Andżelika Wojciechowska, szefowa kuchni Domu Seniora „Przystań” w Ścinawie.