rozmiar czcionki: A | A | A

Kształcenie zawodowe i ustawiczne. Założenia projektowe zmian – Ministerstwo Edukacji narodowej (prezentacja)

Młodzi i Media. Nowe Media a uczestnictwo w kulturze. Raport Centrum Badań nad Kulturą Popularną SWPS 

Edukacja globalna w Polsce. Europejski proces partnerskiego przeglądu edukacji globalnej. Krajowy raport na temat edukacji globalnej w Polsce

Młodzież w Europie – portret statystyczny – wyd. Eurostat

Informator 2009 z szerokim uwzględnieniem funduszy unijnych i krajowych dla młodzieży

Czym jest polityka młodzieżowa?

SWOT dotyczący polityki młodzieżowej

"Polityka młodzieżowa na Ukrainie" - prezentacje przygotowane przez Olenę Maksymenko studentkę Instytutu Ekonomicznego Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku, uczestniczkę Letniej Szkoły Przedsiębiorczości organizowanej przez Wyższą Szkołę bankową we Wrocławiu.
Prezentacja 1 - Development of social policy in Ukraine
Prezentacja 2 – Opportunity for youth in Ukraine
Prezentacja 3 – The work of youth from Ukraine in sector
Prezentacja 4 – Youth policy and NGOs in Ukraine

 


3. Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Semper Avanti wynika, że średnio 20% dolnośląskich gmin i miast posiada młodzieżowe rady, przy czym sytuacja jest dużo lepsza w miastach (35,5%) niż w gminach wiejskich (14%). W gminach i miastach, w których działają Rady wynika, że są średnio rozpoznawalne: w gminach, w których istnieją owe rady jedynie 50% wiedzących o ich istnieniu obywateli było w stanie wskazać ich działania, a same rady były rozpoznawalne w około 20%. W około 80% jednostkach samorządowych nie było zainteresowania powołaniem młodzieżowych rad ani wiedzy, kto właściwie powinien animować ich działanie. Przeprowadzone badania nie napawają optymizmem, bo gdyby rzetelnie analizować uzyskane wyniki, to rozpoznawalność działalności rad wśród obywateli wynosiłaby kilka procent. Pewnym rozwiązaniem może być promocja idei samorządności wśród młodzieży i opracowanie standardów działania młodzieżowych Rad. Z pewnością działanie warte jest podjęcia, gdyż w ten sposób młodzież ma możliwość osobistego rozwoju, a w dalszej perspektywie rozwija się idea i jakość polskiej samorządności. Młodzieżowe Rady Gminy działają na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. W intencji ustawodawcy powołanie Młodzieżowych Rad Gmin miało szerzyć ideę samorządności wśród młodzieży, a w dalszej perspektywie kształcić obywatelsko kolejne pokolenia, w tym przyszłych samorządowców oraz polityków. Charakter konsultacyjny przewidziany w ustawie kryje w sobie pomysł, aby decyzje dotyczące młodzieży były konsultowane przez nią samą. Taki zabieg miałby na celu zwiększenie uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, co jest jednym z priorytetów europejskiej polityki młodzieżowej.
W załączeniu spis Młodzieżowych Rad Miast i Gmin działających na Dolnym Śląsku.