rozmiar czcionki: A | A | AUroczyste wręczenie Nagrody Kulturalnej Śląska – Bückeburg 2013

16.09.2013 13:52

W dniu 14 września 2013 roku w Zamku Bückeburg w Dolnej Saksonii w Niemczech odbyła się 37 edycja Nagrody Kulturalnej Śląska.

fot. Barbara Górniak

Dr Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Boris Pistorius, Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolna Saksonia wręczyli dyplomy i statuetki Nagrody Kulturalnej Śląska niemieckiej harfistce i pedagogowi Heldze Storck oraz legnickiemu historykowi, dyrektorowi Muzeum Miedzi Andrzejowi Niedzielence. Nagrodę specjalną, przyznaną Oficynie Wydawniczej ATUT z Wrocławia  odebrał Witold Podedworny, założyciel i prezes wydawnictwa.
W związku z przypadającym w 2013 roku jubileuszu 20 – lecia współpracy międzyregionalnej pomiędzy Dolnym Śląskiem i Dolną Saksonią dr Jerzy Tutaj Członek Zarządu Województwa w swoim inauguracyjnym przemówieniu  przypomniał wielu dotychczasowych laureatów Nagrody - osobistości świata naukowego i artystycznego. Przywołał wspomnienia znakomitych koncertów, spektakli
i wystaw corocznie towarzyszących uroczystościom.
Helga Storck to wybitna harfistka solowa, instrumentalistka o międzynarodowej sławie, występująca na scenach koncertowych całego świata. Ceniony pedagog i wykładowca uczelni muzycznych
w Katowicach i w Monachium.
Andrzej Niedzielenko, historyk i dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy należy do grona najbardziej doświadczonych i zasłużonych śląskich muzealników.
Witold Podedworny i Oficyna Wydawnicza ATUT z Wrocławia to wysoka pozycja na rynku polskiej książki. ATUT wydaje nie tylko pozycje naukowe, popularnonaukowe i literaturę piękną, ale znaczną część publikacji poświęca tematyce Dolnego Śląska i pogranicza kulturowego polsko – czesko – niemieckiego.
Uroczystych przemówień i laudacji w Sali Balowej Zamku Bückeburg wysłuchało prawie 500 osób .
Goście uroczystości mieli również okazję zapoznania się z prezentowaną na Zamku wystawą fotograficzną „ Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku”‘ autorstwa Barbary Górniak.

Nagroda Kulturalna Śląska jest wspólnym przedsięwzięciem dolnośląsko- dolnosaksońskim organizowanym od 1993 roku. Poprzez przyznawanie tej nagrody rząd Dolnej Saksonii i samorząd województwa dolnośląskiego wspólnie wspierają działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.
Polsko – niemieckie jury przyznaje dwie nagrody indywidualne za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe oraz nagrodę specjalną dla instytucji, stowarzyszenia, fundacji za działania na polu wzajemnego poznania się i zrozumienia pomiędzy Polską i Niemcami.
38. edycja Nagrody Kulturalnej Śląska odbędzie się w 2014 roku na Dolnym Śląsku.