rozmiar czcionki: A | A | ANagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Moniki Chlebek

27.11.2012 09:30

23 listopada br. w Legnickiej Galerii Sztuki odbyło się uroczyste zakończenie 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Jedną z laureatek została Monika Chlebek, która otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

fot. Monika Bożek

Monika Chlebek jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni Leszka Misiaka w 2011 r. Pomimo młodego wieku artystka ma na swym koncie spore osiągnięcia: wystawę indywidualną w krakowskiej Galerii Zderzak, trzymiesięczną rezydencję artystyczną w Wiedniu przyznaną przez austriackie Ministerstwo Nauki, Kultury i Sportu, uczestnictwo w Targach Sztuki w Tokio, Osace i Tajpei (Japonia). Swoje prace prezentowała na wystawach: No logo, Galeria Zderzak, Kraków, 2012; Artist in residence, Bm:ukk, Wiedeń, Austria, 2012; Deska lżejsza od powietrza, Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej, Warszawa, 2011,  Mrówka kryje się pod ubraniem, Galeria Zderzak, Kraków, 2011; Złe sny, Galeria Zderzak, Kraków, 2011; Moon Hostel and The Moovies, Ośrodek Sztuki i Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, 2011.

Nagrodę Pani Monice Chlebek wręczył Edwin Petrykat - pełnomocnik Marszałka.

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE jest jedną z najważniejszych imprez cyklicznych organizowanych przez Galerię Sztuki w Legnicy. Legnickie PROMOCJE to jedna z najstarszych imprez artystycznych w Polsce, która cieszy się renomą i prestiżem wśród młodych artystów z całej Polski. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja  i doku¬men¬tacja poszukiwań twórczych młodych artystów oraz umożliwienie im startu w artystyczne życie,     a co się z tym wiąże, ułatwienie  zaistnienia na rynku sztuki. Wystawione na Przeglądzie  prace malarskie młodych twórców powstały tuż po ukończeniu przez nich wyższych uczelni artystycznych. Przegląd   obrazuje więc  najnowsze tendencje  i  kierunki współczesnego malarstwa polskiego.

W tym roku do Przeglądu zgłoszono ponad 290 prac, które oceniało Jury w składzie: Magdalena Ujma – historyczka i krytyczka sztuki; Jolanta Ciesielska – historyczka i krytyczka sztuki; Zbigniew Rogalski – arysta-malarz; Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki oraz Monika Szpatowicz - kuratorka w legnickiej Galerii Sztuki.

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Legnicy.