rozmiar czcionki: A | A | ANagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Józefa Kapicy

13.10.2009 12:07

Dnia 7 października 2009 roku Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wkład w rozwój kultury poprzez wskrzeszanie i kultywowanie tradycji tworzenia znaków wodnych otrzymał Józef Kapica- pracownik Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Pan Józef Kapica odtworzył i rozwinął historyczną sztukę tworzenia znaków wodnych. Dotąd wykonał już ponad 60 znaków, spośród których większość to prawdziwe dzieła. Są to m.in. widoczne w arkuszach papieru czerpanego herby Dolnego Śląska, Starostwa Kłodzkiego, Dusznik Zdroju oraz logotypy wielu firm i instytucji. Sztuka wykonywania sit czerpalnytch wraz z aplikacjami do znaków wodnych jest umiejętnością niezwykle rzadką. W Polsce papiery ze znakami wodnymi powstają jedynie w trzech miejscach: są to m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego nagrodę Panu Kapicy wręczył Jerzy Łużniak- Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.