rozmiar czcionki: A | A | ANagroda Marszałka dla Piotra Borkowskiego i Macieja Kieresa

09.04.2014 14:42

Piotr Borkowski i Maciej Kieres otrzymali Nagrodę Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W imieniu Marszałka nagrody wręczył Edwin Petrykat - pełnomocnik ds. dialogu ze środowiskami twórczymi i artystycznymi regionu. Uroczystość odbyła się w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” podczas wernisażu ogólnopolskiej wystawy fotografii mobilnej.

fot. Barbara Górniak

Piotr Borkowski - od 30 lat zaangażowany w działalność kulturalną Wrocławia i Dolnego Śląska. Redaktor  miesięcznika „Odra”. Od 2002 r. dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.  Kierując  działalnością  kulturalną promuje sztukę i kulturę dolnośląską. Wspomaga ważne przedsięwzięcia   na Dolnym Śląsku o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, np.: Dolnośląski Festiwal Artystyczny, Polsko-Niemiecką Nagrodę Kulturalną Śląska, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju,  Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju,  Przegląd Filmów Komediowych w Lubomierzu, Festiwal Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i inne. Przy współpracy z TVP Wrocław w ramach projektu „Dolny Śląsk pełen historii” zrealizował  fabularyzowane  filmy dokumentalne. Dał się poznać jako bardzo dobry manager, dyrektor programowy i artystyczny. Za sprawą jego działań doszło do rozszerzenia współpracy  z kilkunastoma  polskimi  oraz zagranicznymi miastami. Działania Piotra Borkowskiego  na rzecz popularyzacji kultury i sztuki zaowocowały przyznaniem OKiS-owi odznaczeń i nagród, m.in.: Dolnośląskiego Klucza Sukcesu, Dolnośląskiej  Nagrody Kulturalnej  SILESIA.

 

Maciej Kieres - dziennikarz telewizyjny, radiowy, reżyser, pianista, kompozytor. Autor i realizator widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej. Inicjator i główny twórca cyklu filmowego „Dolny Śląsk Pełen Historii”, ponadto autor filmów dokumentalnych. Autor muzyki do spektakli teatralnych i piosenki aktorskiej. Realizator wielu wydarzeń artystycznych i krzewiciel życia kulturalnego na Dolnym Śląsku. Pomysłodawca licznych koncertów i festiwali.  Od 20 lat dyrektor artystyczny festiwalu Maj z Muzyką Dawną, Organizator Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Od 2001 roku związany z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, obecnie kierownik Działu Współpracy z Zagranicą. W ramach pracy w OKiS-ie realizował wiele międzynarodowych inicjatyw. Jest również pomysłodawcą i realizatorem serii plenerowych Koncertów Operowo Operetkowych, organizowanych na Dolnym Śląsku. Odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.