rozmiar czcionki: A | A | AJeszcze więcej pieniędzy na kulturę

17.09.2009 15:03

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński rozdysponował dodatkowe fundusze w kwocie ponad 200 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na dotacje dla Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz Teatrów w Legnicy i w Wałbrzychu.

Najwięcej pieniędzy Zarząd Marszałka Łapińskiego przyznał Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze – aż 67 tysięcy złotych. Dotacja zostanie przeznaczona na:
1. Koncert pt. „Konieczny w Teatrze Staniewskiego” w ramach V Festiwalu Muzyki Teatralnej – 12 000 zł.
2. XXI edycja Festiwalu „Gitarą i Piórem” – 20 000 zł.
3.  XXII Europejski Festiwal Muzyki Organowej Silesia Sonans w Jeleniej Górze – 10 000 zł.
4. XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej od J. Lannera do R. Stolza – 25 000 zł.

47 tysięcy złotych otrzyma Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy na dofinansowanie wyjazdu ze spektaklem pt. „Palę Rosję – opowieść syberyjska” Krzysztofa Kopki na tournee zespołu w Rosji.

46 tysięcy złotych trafi do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Dotacja zostanie przeznaczona na:
1. Zakup i przekazanie bibliotekom publicznym w województwie dolnośląskim publikacji „Dolny Śląsk” tom XIV – 20 000 zł.
2. Zakup dla bibliotek publicznych na terenie Dolnego Śląska publikacji poświęconej najstarszej budowli sakralnej Jeleniej Góry – kościołowi pw. Świętych Erazma i Pankracego – 15 000 zł.
3. Projekt „Senior” adresowany do ludzi starszych. Obejmuje on szkolenia z obsługi komputera i Internetu, dyskusyjne kluby filmu, muzyki i książki, spotkania z lekarzami i ludźmi kultury – 11 000 zł.

12 tysięcy złotych przyznano Teatrowi Dramatycznemu w Wałbrzychu na dofinansowanie wyjazdu ze spektaklem pt. „Był sobie Polak Polak Polak i diabeł” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki do Korei Południowej na Seoul Performing Arts Festiwal.