rozmiar czcionki: A | A | A



Wystawy na 25-lecie Panoramy Racławickiej

24.02.2010 12:27

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał 50 tys. dotacji dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu na "Cykl wystaw związanych z jubileuszem 25-lecia udostępnienia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu".

Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację cyklu wystaw związanych z jubileuszem 25-lecia otwarcia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Będą one ukazywały znaczenie Panoramy dla Wrocławia i jego regionu, historyczne pamiątki z bitwy oraz losy płótna.
Przy okazji okrągłego jubileuszu panoramy, Muzeum Narodowe upamiętni również 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji na wystawie "Bitwa pod Grunwaldem oczami twórców Panoramy Racławickiej", zaprezentowane zostaną dzieła Jana Stykil Wojciecha Kossakal Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.

Wystawy w ramach cyklu:


1. Wystawa Bitwa pod Grunwaldem oczami twórców Panoramy Racławickiej - prezentacja dzieł Jana Styki, Wojciecha Kossaka oraz największego na świecie obrazu Grunwaldu T. Popiela i Z. Rozwadowskiego wypożyczonego specjalnie ze Lwowa z okazji 600-lceia bitwy pod Grunwaldem(hol Muzeum Narodowego)


2. Wystawa Trwałe ślady - związki Alfredy Poznańskiej z Panoramą - prezentacja dzieł, projektów i dokumentów związanych z Panoramą wybitnej wrocławskiej rzeźbiarki i medalierki, aktywnej działaczki Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej (hol PR)


3. Wystawa Panorama Racławicka 25 lat we Wrocławiu - pamiątki kolekcjonerskie: kilkaset obiektów kolekcjonerskich z zakresu medalierstwa, filatelistyki, medalierstwa, archiwaliów
(hol PR)

4. Wystawa Bitwa pod Racławicami i archiwa - ekspozycja nigdy me pokazywanych polskiej publiczności archiwaliów związanych z bitwą pod Racławicami - z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Ossolineum (skarbiec Muzeum Narodowego)

5. Wystawa Dostojni goście w PR 1985-2010 - prezentacja 25 plansz z fotografiami i wpisami do księgi honorowej Panoramy wybitnych osobistości (Jana Pawła II, królowej Holandii Beatrix, króla Belgów Alberta, Andrzeja Wajdy (witryna Panoramy)

6. Wystawa Panorama Bitwy pod Grunwaldem Stanisława Bodesa - prezentacja szkiców i studiów historycznych chorągwi, uzbrojenia, heraldyki do przygotowywanej przez znanego batalistę Stanislawa Bodesa (hol PR)

7. Konkurs na ekslibris panoramiczny i kościuszkowski oraz wystawa pokonkursowa ekslibris kościuszkowski (hol PR).

8. Wydanie jednodniówki okolicznościowej "Kosynier", nawiązującej do okolicznościowej jednodniówki o tym samym tytule wydanej przed 25 laty z okazji otwarcia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu.

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa i wymiar 114 x 15 m) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione kręte podejście) "przenosi się" widza w inną rzeczywistość i czas. Malowana od sierpnia 1893 do maja 1894 przez Jana Stykę i Kossaka wraz z zespołem malarzy, upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami (4 IV 1794).

Panoramę udostępniono uroczyście we Lwowie 5 czerwca 1894 r. Od początku cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem widzów i od razu stała się magnesem przyciągającym do Lwowa rzesze turystów. Po II wojnie światowej, w 1946 r. malowidło trafiło do Wrocławia, nie było pokazywane. Po wielu latach nieustannych starań o jego ponowne udostępnienie, po trwającej blisko pięć lat konserwacji 14 czerwca 1985 r. nastąpiło ponowne uroczyste otwarcie Panoramy.

Panorama Racławicka - jedyne zachowane polskie malowidło panoramowe i jedno z niewielu zachowanych w świecie (spośród 32), swą treścią i swoimi losami tak ściśle związane z dziejami naszej Ojczyzny jest entuzjastycznie przyjmowane przez rzesze zwiedzających. Od momentu jej udostępnienia we Wrocławiu stała się Panorama najważniejszą atrakcją turystyczną naszego regionu.

W ciągu 25 lat jej funkcjonowania we Wrocławiu obejrzało Panoramę ponad 7,5 mln widzów, co daje średnio ponad 300 tys. zwiedzających rocznie.