rozmiar czcionki: A | A | A

Wspólnie na rzecz Odry

20.09.2011 14:19

Dziś w Szczecinie przy Wałach Chrobrego przedstawiciele województw położonych w dorzeczu Odry podpisali wspólną deklarację w sprawie bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego wzdłuż Odrzańskiej Drogi Wodnej. Dolny Śląsk reprezentował członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz.

List intencyjny dotyczy sfinansowania opracowania „Studium wykonalności modernizacji infrastruktury przeciwpowodziowej z uwzględnieniem funkcji transportowej i dziedzictwa przyrodniczego rzeki Odry” wraz z oceną oddziaływania na środowisko naturalne. Podpisali go reprezentacji czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

- Nasze województwa od niedawna łączy wspólna praca nad strategią dla Polski Zachodniej, ale od zawsze łączy nas rzecz bezcenna i wyjątkowa, choć ciągle nie do końca wykorzystywana - rzeka Odra, w której tkwi wielki potencjał i urok. Dlatego dziś podpisujemy list intencyjny, który wpisuje się w projekt Polski Zachodniej i jeszcze bardziej zacieśnia stosunki między naszymi regionami. Przygotowanie studium wykonalności dla rzeki Odry zajmie niemal dwa lata i obejmie trzy ważne aspekty: poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, gospodarcze i turystyczne wykorzystanie Odry oraz zadbanie o ekologię i ochronę środowiska za pomocą odpowiedniej infrastruktury na rzece - wymieniał marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, podkreślał wagę tego spotkania dla wszystkich regionów nadodrzańskich. Marszałek dodał też, że trwają rozmowy ze stroną niemiecką, aby zadbać o Odrę nie tylko po naszej stronie granicy. Planuje się stworzenie rządowego zespołu do polsko-niemieckich negocjacji ws. Odry.

Odrzańska Droga Wodna (ODW) ma potencjał, żeby stać się ważnym elementem na mapie europejskich systemów transportowych. Wymaga to jednak podjęcia skoordynowanych działań na całej długości polskiego odcinka rzeki. Odra niestety wielokrotnie stwarzała zagrożenie powodziowe. Działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w jej dorzeczu są jednym z priorytetów zawartych w liście.

- Odra jest kręgosłupem dla rzecznej gospodarki. Transport wodny jest oszczędniejszy niż tradycyjny. Wzdłuż brzegów Odry kwitnie życie turystyczne, większość zabytków i zamków nadodrzańskich tak naprawdę piękno prezentuje od strony wody. To też magnes dla turystów z Polski i Europy. Nasza praca ma także wpłynąć na rozwój portów rzecznych oraz infrastruktury, ale także wsparcie przedsiębiorców, którzy inwestują w tereny przybrzeżne. Nad Odrą można zarabiać, nawet w małych miejscowościach, których możliwości nie są jeszcze do końca właściwie wykorzystane - tak o szczegółach dzisiaj podpisanego porozumienia mówił członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Inicjatywa zawarcia porozumienia w zakresie poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i żeglugi na rzece Odrze wynika z ogólnego złego stanu infrastruktury hydrotechnicznej polskich rzek i ma na celu usunięcie barier technicznych, ekonomicznych i politycznych, które utrudniają albo blokują aktywność gospodarczą i społeczną na szlaku ODW. Opracowanie dokumentu ma być w zamierzeniu rzetelną oceną możliwości technicznych i kosztów realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

List intencyjny (POBIERZ)