rozmiar czcionki: A | A | A

Sprawozdanie z XI Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego i misji gospodarczej dla branży IT

14.12.2015 10:18

W dniu 2 grudnia 2015 roku odbyło się w Dreźnie XI Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze pod hasłem „IT-klucz rozwoju”.


Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Gospodarki RP,  Saksońskie Ministerstwo Gospodarki Pracy i Transportu oraz Saksońską Agencję Wspierania Gospodarki. Gospodarzem tegorocznego Forum było Saksońskie Ministerstwo Gospodarki Pracy i Transportu.


Od ponad dziesięciu już lat Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze wnosi znaczący wkład w budowę oraz umacnianie dobrych relacji pomiędzy Polską i Saksonią. Jednocześnie podkreśla ono wysoką atrakcyjność obydwu regionów jako partnerów gospodarczych, stwarzając tym samym podstawę do współpracy małych i średnich przedsiębiorstw.




Forum zostało uroczyście otwarte przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, pana Andrzeja Kosióra, Sekretarza Stanu w Saksońskim Ministerstwie  Gospodarki Pracy i Transportu pana  dr Hartmuta Mangolda oraz  pana dr Jacka Robaka, Radcę-Ministra w Ambasadzie RP w Berlinie.
 
Podczas tegorocznego Forum została wręczona Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza, którą przyznano firmie KOMSA Polska i firmie COMARCH AG. Celem nagrody jest wspieranie współpracy polsko-niemieckiej w obszarze gospodarki, pobudzanie i promowanie pożądanych wzorców współpracy z uwzględnieniem wpływu na inne obszary np. społeczne, nauki, wyróżnianie postaw podmiotów i osobowości, które swoją aktywnością tworzą warunki i klimat sprzyjający rozwojowi współpracy. Nagroda zainicjowana została w roku 2009 z okazji 20 rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej z udziałem Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla.

Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem.  W Forum wzięło udział 80 uczestników ze strony polskiej i 50 uczestników z Saksonii, w tym podczas Bussines-Speed-Dating odbyło się około 40 indywidualnych  rozmów .

Rezultaty Forum oraz Busines-Speed-Dating i spotkania Get-together:

•    nawiązanie kontaktów kooperacyjnych pomiędzy dolnośląskimi i saksońskimi przedsiębiorcami,

•    wymiana informacji o planowanych projektach informatycznych,

•    poszerzenie wiedzy na temat aktualnych dążeń potencjalnych partnerów

•    stworzenie platformy współpracy dla innowacyjnych firm informatycznych z obu regionów

•    umocnienie pozytywnego wizerunku kooperacji i internacjonalizacji przedsiębiorstw innowacyjnych poprzez pokazanie potencjału i silnych stron przedsiębiorstw,

•    dzielenie się dobrymi praktykami.

W dniu 3 grudnia 2015 roku odbyła się zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Saksońską Agencję Wspierania Gospodarki misja gospodarcza firm z Dolnego Śląska dla branży IT. W misji gospodarczej wzięło udział 30 przedsiębiorców z Dolnego Śląska. Celem misji było poznanie najlepszych praktyk w zakresie technologii i usług w obszarze cyfryzacji. Uczestnicy misji zwiedzili szklaną manufakturę Volkswagena pod kątem rozwiązań przemysłu 4.0, oraz Briefing Center T-Systems Multimedia Solutions i firmę Comarch AG

Historia Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego:

Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze ma stały termin w kalendarzu najważniejszych, międzynarodowych konferencji gospodarczych w Saksonii i w Polsce. To - cieszące się bogatymi tradycjami spotkanie - organizowane jest wspólnie przez Saksońskie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu, Saksońską Agencję Wspierania Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz przez Ministerstwo Gospodarki RP.

Tegoroczne  XI Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze to doskonała okazja do przypomnienia o historii tego przedsięwzięcia. Pierwsza edycja forum odbyła się w kwietniu 2004 r. w Dreźnie z inicjatywy ministrów gospodarki i pracy Polski i Saksonii. W 2005 r. zostało podpisane w Warszawie wspólne oświadczenie o współpracy gospodarczej obu krajów, co stworzyło formalną podstawę do kontynuacji spotkań, naprzemiennie w Polsce i Saksonii. Ideą przyświecającą organizacji tego typu spotkań przedstawicieli przemysłu, sfer gospodarczych i administracji obu krajów jest stworzenie platformy wspierającej współpracę małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomoc w lepszym i efektywniejszym powiązaniu regionalnych możliwości i inicjatyw.

Do chwili obecnej w forach tych uczestniczyło ponad 1480 przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz instytucji otoczenia biznesu, przedstawicieli świata nauki .