rozmiar czcionki: A | A | A

Przyszłość przemysłu - ManuFuture 2011

24.10.2011 12:05

"Europa Zachodnia i Wschodnia w Globalnym Wytwarzaniu o Wysokiej Wartości Dodanej - fakty na dziś oraz wyzwania jutra” - tak brzmi motto przewodnie tegorocznej konferencji ManuFuture 2011. Obrady na temat europejskiego przemysłu wytwórczego otworzył dziś we Wrocławiu marszałek Rafał Jurkowlaniec. Spotkanie w dniach 24-25 października odbywa się pod auspicjami Komisji Europejskiej oraz polskiej prezydencji.

źródło: Krzysztof Mazur/Pryzmat PWr

Głównym tematem tegorocznej dyskusji jest europejska współpraca na rzecz wytwarzania. Bardziej szczegółowe tematy poruszane w czasie konferencji to: współpraca i partnerstwo krajów UE, państw bałkańskich, Turcji, regionu Europy Wschodniej i Kaukazu, aktualny stan B+R (badania i rozwój) w zaawansowanym wytwarzaniu, MŚP w podlegających transformacji gospodarkach, środki publiczne na rzecz B+R w dziedzinie wytwarzania, efektywne modele współpracy przemysł - badania - nauka, a także edukacja przemysłowa. Na tym nie koniec, bo ManuFuture to nie tylko spotkania i dyskusje. To przed wszystkim promocja regionalnych, innowacyjnych rozwiązań podnoszących efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw, szczególnie na linii współpracy ośrodków naukowych z biznesem.

Przemysł wytwórczy zatrudnia 28 proc. pracowników europejskich i generuje 32 proc. PKB, stąd specjalne Programy Ramowe wspierające rozwój tej strategicznej gałęzi gospodarki europejskiej. Szczególnie ważne jest jej wspieranie w kontekście szybko rozwijających się gospodarek azjatyckich i „ucieczki“ europejskich produkcji właśnie w te rejony świata. Obecnie realizowany jest 7 Program Ramowy (zaplanowany na lata 2007-2013) o budżecie wynoszącym prawie 54 miliardów euro, co stanowi wzrost o około 63 proc. w porównaniu z 6PR. W planach jest następny, ósmy program - CSF. To właśnie jego założenia były dyskutowane na wrocławskiej ManuFuture. Ponadto podczas konferencji poruszono zagadnienia związane z programami europejskimi, w tym PPP (Partnerstwo Publiczno Prywatne) oraz EIP (Europejskie Partnerstwo Innowacyjne).

Organizatorami konferencji są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Politechnika Wrocławska, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Dolnośląska Izba Gospodarcza.

źródło: Krzysztof Mazur/Pryzmat PWr
źródło: Krzysztof Mazur/Pryzmat PWr