rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja: Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie

04.10.2011 09:59

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, EUROMINES - Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Wydobywczego, Rud Metali i Kopalin Użytecznych w Brukseli oraz Związek Pracodawców Polska Miedź w Lubinie zapraszają na międzynarodową konferencję „Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie - integracja aspektów społecznych i racjonalnego zużycia zasobów”. Spotkanie, organizowane w ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE, odbędzie się w dniach 20-22 października br. we Wrocławiu.

Podczas konferencji dyskutowane będą priorytetowe dla XXI wieku zagadnienia dotyczące możliwości rozwoju przemysłu wydobywczego przyjaznego dla środowiska, opłacalnego ekonomicznie i akceptowalnego społecznie, a także wpływu międzynarodowej konkurencyjności i globalizacji na pozycję firm w Europie. Ponadto ma ona stanowić platformę wymiany wiedzy w zakresie zagadnień ekonomicznych, społecznych i środowiskowych związanych z przemysłem górniczym w Europie, a także forum dla wypracowania narzędzi propagujących społeczną odpowiedzialność biznesu, jako ważnego elementu długotrwałego zaufania pracowników i konsumentów.

Tematyka konferencji będzie poświęcona zagadnieniom dotyczącym przede wszystkim dostępności krajów UE do surowców mineralnych, wspierania efektywnego wykorzystania zasobów i promowania recyklingu, promowania eko-innowacyjności w górnictwie oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Konferencję honorowym patronatem objęli: przewodniczący PE Jerzy Buzek, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister środowiska Andrzej Kraszewski.

POBIERZ:
•    Formularz rejestracyjny

•    Program

****
Unia Europejska jest największym konsumentem surowców mineralnych i jednym z największych na świecie producentów niektórych z nich. Saldo handlu zagranicznego jest jednak ujemne rzutując na istotną zależność EU od importu i dostaw surowców mineralnych. Ma to wpływ na drastyczny wzrost cen, odczuwany tak przez konsumentów, jak i przedsiębiorców, a także bezpieczeństwo gospodarcze. W dokumentach UE zwraca się uwagę na uzależnienie UE od importu metali i paliw kopalnych a także konieczność poszukiwania rozwiązań zapewniających bardziej efektywne zużycie surowców mineralnych w różnych gałęziach przemysłu. Niezawodne i niezależne zabezpieczenie dostępu do surowców jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na konkurencyjność UE, przyczyniając się jednocześnie do realizacji celów Strategii Lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Ponadto w nawiązaniu do Strategii Europa 2020, Unia Europejska powinna promować rozwój inteligentny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu poprzez m.in. wysoki poziom zatrudnienia, produktywności i spójności społecznej. Wyzwaniem dla europejskiego górnictwa, uwzględniając powyższe tendencje, jest stworzenie odpowiednich warunków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, nawiązujących do idei „rozwoju poprzez nowe możliwości” (growth through opportunity).