rozmiar czcionki: A | A | A

IX Polsko – Saksońskie Forum Gospodarcze w Dreźnie

10.10.2012 15:35

70. osobowa delegacja Dolnego Śląska, w skład której weszli profesorowie, przedsiębiorcy, specjaliści z zakresu energetyki, uczestniczyła w największej dolnośląskiej misji gospodarczej w historii Polsko – Saksońskiego Forum Gospodarczego w Dreźnie. Członek Zarządu, dr Jerzy Tutaj współprzewodniczył Forum razem z Saksońskim Ministrem Gospodarki, Pracy i Transportu Svenem Morlokiem oraz Wiceministrem Gospodarki Polski Dariuszem Bogdanem.

Dr Jerzy Tutaj w swoim wystąpieniu skierował zaproszenie do obecnych uczestników forum, do udziału w X Polsko – Saksońskim Forum Gospodarczym. Przyszłoroczne, jubileuszowe Forum odbędzie się w Polsce i zamierzamy je poświęcić współpracy sieciowej w ramach klastrów. Kontynuując swoje wystąpienie dodał, że w celu pogłębiania i wymiany doświadczeń w tej dziedzinie pomiędzy dolnośląskimi i saksońskimi przedsiębiorstwami, zorganizujemy czwartą misję gospodarczą. - Polska jest na 4. miejscu pod względem współpracy gospodarczej z Saksonią. Region Saksonii przeprowadza swoje inwestycje we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu. Polscy inwestorzy inwestują i otwierają swoje przedsiębiorstwa w Dreźnie, są to głównie usługi informatyczne – dodał dr Jerzy Tutaj.

Z kolei, minister Sven Morlok, podkreślił że dla Saksonii, Polska jest ważnym partnerem gospodarczym. - Dowodem jest fakt, że wymiana handlowa, między Saksonią a Polską rośnie, i jestem przekonany,  że będzie rosła w kolejnych latach. Dzisiejsze już IX Spotkanie w ramach Forum Gospodarczego, mam nadzieję, że przyniesie realne skutki - dla skutecznego rozwoju w regionach, potrzebna jest dobrze rozbudowana infrastruktura. Dolny Śląsk odrobił zadanie domowe, autostrada ma ciągłość i połączenie z Wrocławia do Drezna. Kolejnymi zadaniami dla Saksonii będzie rozbudowa sieci energetycznej, szczególnie elektryfikacja na odcinku Drezno – Görlitz.  Do niemieckiej granicy, czyli po stronie Polskiej, wszystko jest zelektryfikowane. Potrzebujemy w Saksonii ofensywy elektryfikacyjnej – zakończył minister Sven Morlok.

Wiceminister Gospodarki, Dariusz Bogdan wysoko ocenił współpracę obu regionów, nie tylko gospodarczą, ale również polityczną.  Wspólne przedsięwzięcia realizowane są przy zagrożeniach powodziowych, wymiany młodzieży, projektach w kulturze, to wszystko może być wzorem dla innych regionów transgranicznych. - Niemcy i Polska potrafią wykorzystać środki europejskie do wspólnej budowy kooperacji transgranicznej. Wiemy, że Rząd Saksoński wspiera transgraniczną współpracę ze swoimi sąsiadami. Na poziomie regionów, Rząd Saksonii podpisał umowę z Dolnym Śląskiem i regionem Lubuskim, a wspólne oświadczenie państw z 2005 roku, zapoczątkowało coroczne spotkania polskich przedsiębiorstw  i organizacji samorządowych – podsumował wiceminister Dariusz Bogdan.

Poniższy link zawiera wszystkie prezentacje z Forum oraz relację fotograficzną.

 

http://www.invest-in-saxony.net/de/IX_Polsko-Saksoskie_Forum_Gospodarcze_PSWF_2012/160262.html