rozmiar czcionki: A | A | A

Hiszpański wzór dla Dolnego Śląska

10.11.2011 14:58

Lustra chwytające słońce, nowoczesne centrum odzyskiwania odpadów i fabryka produkująca komponenty z włókna węglowego na potrzeby lotnictwa - to wszystko powstało w Hiszpanii dzięki środkom unijnym. Między innymi takim projektom mogli przyjrzeć się marszałek Rafał Jurkowlaniec i wicemarszałek Radosław Mołoń, którzy biorą udział w wizycie studyjnej w hiszpańskim mieście Sewilla.

Sanlucar la Mayor

W środę, 9 listopada, marszałek Jurkowlaniec i wicemarszałek Mołoń zwiedzli między innymi elektrownię słoneczną pod Sewillą. Platforma słoneczna Sanlucar la Mayor jest największą instalacją tego typu na świecie. Elektrownię widać już z oddali dzięki 120-metrowym wieżom, które są jej centralnym punktem. Wokół nich jest rozsianych ponad tysiąc luster, z których każde ma powierzchnię aż 120 m2. Ruchome zwierciadła odbijają promienie słoneczne w jeden punkt – umieszczony na szczycie wieży piec. Wypełniony jest on substancją, która dobrze gromadzi ciepło. Dzięki temu elektrownia może pracować przez kilka godzin także po zachodzie słońca. Dalszy proces technologiczny jest taki sam jak konwencjonalnej elektrowni – ciepło służy do wytworzenia pary wodnej. A ta z kolei porusza turbiny wytwarzające elektryczność. W 2008 roku w Hiszpanii nastąpił dynamiczny rozwój energetyki słonecznej, który plasuje ten kraj i hiszpańskie przedsiębiorstwa w czołówce światowych liderów innowacyjnych technologii energetycznych. Hiszpania jest aktualnie czwarta na świecie i druga w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania energii słonecznej.

Jednak elektrownia słoneczna to nie jedyny punkt na trasie środowej wizyty przedstawicieli zarządu województwa. Marszałek Jurkowlaniec i wicemarszałek Mołoń mieli też okazję zwiedzić firmę Sofitec Composities S.L., która specjalizuje się w projektowaniu i produkowaniu materiałów dla sektora lotniczego. Firma ta produkuje głównie komponenty z włókna węglowego. Wizyta w fabryce jest związana z tym, że w najbliższym czasie w ramach RPO wspierane będą inwestycje zgodne z Dolnośląską Strategią Innowacji, czyli między innymi produkcja materiałów zaawansowanych.

W związku z tym, że na Dolnym Śląsku ogłoszony został nabór wniosków o dofinansowanie gospodarki odpadami, marszałek Jurkowlaniec i wicemarszałek Mołoń mieli również szansę zobaczyć, jak funkcjonuje Centrum Odzysku Odpadów Planta de Tratamiento de Residuos de Guillena. Wizyta ta odbyła się w czwartek i była szczególnie przydatna ze względu na rozpoczętą w regionie reformę gospodarki odpadami komunalnymi, dostosowującą funkcjonowanie tego sektora do wymagań unijnych.

***
Więcej nt. wyjazdu studyjnego w ramach projektu „Współpraca międzynarodowa i międzyregionalna w roku 2011” realizowanego przez Wydział Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWD: www.umwd.dolnyslask.pl


Sanlucar la Mayor
Sanlucar la Mayor