rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta studyjna dot. efektywności energetycznej w ramach projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast”

06.06.2018 14:28

W dn. 5 czerwca 2018 r. 36 przedstawicieli samorządów i instytucji publicznych z województw dolnośląskiego i lubuskiego na obszarze wsparcia Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 wzięło udział w wizycie studyjnej dot. efektywności energetycznej do Rietschen w Saksonii.

Rietschen to niewielka gmina na pograniczu, która w aktywny sposób konsekwentnie wdraża działania na rzecz efektywności energetycznej. Od ponad 15 lat Rietschen zajmuje czołową pozycję w polityce ochrony klimatu we wschodniej Saksonii. W 2013 r. gmina otrzymała europejski certyfikat European Energy Award®, który pozwala samorządom lokalnym na włączenie się w proces zarządzania jakością w odniesieniu do energetyki na swoich terenach, a w 2017 r. została wyróżniona nagrodą European Energy Award Gold, co jest wyrazem pozytywnej oceny działań podjętych przez samorząd lokalny w zakresie polityki zarządzania energią.

W trakcie wizyty studyjnej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami i dobrymi praktykami strony saksońskiej w zakresie działań na rzecz zwiększania efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Odbyła się również wizytacja inwestycji efektywnych energetycznie, które zaprezentował Burmistrz Gminy Rietschen Pan Ralf Brehmer:


- Instalacja solarna i park solarny w Rietschen - gminna instalacja fotowoltaiczna, znajdująca się na dachu szkolnej sali gimnastycznej, dachu Domu Kultury FEMA i na zewnątrz w pobliżu Domu Kultury. Wytwarzany prąd jest wykorzystywany w publicznej sieci zaopatrzenia w energię.

- Modernizacja mieszkań komunalnych - przykład udanej modernizacji energetycznej 27 mieszkań komunalnych. Modernizacja została przeprowadzona w oparciu o bardzo wysoki standard energetyczny. Zaprezentowany został przebieg modernizacji oraz doświadczenia mieszkańców.

- Oczyszczalnia ścieków z instalacją fotowoltaiczną - gminna oczyszczalnia ścieków wykorzystująca aspekty efektywności energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, który jest wykorzystywany na potrzeby własnej oczyszczalni ścieków.

- Zaopatrzenie w biogeniczną energię cieplną z lokalnej sieci ciepłowniczej - pierwsze spółdzielcze/wspólnotowe ogrzewanie wiejskie w Saksonii. Od 2013 r. elektrociepłownie blokowe zasilane biomasą zaopatrują w ciepło około 50 odbiorców. Lokalna sieć ciepłownicza o długości 2,6 km dostarcza ciepło odbiorcom bezpośrednio do domu. Oszczędności wynoszą około 20% w porównaniu do energii konwencjonalnej.


Uczestnicy wizyty z dużym zainteresowaniem zapoznali się z rozwiązaniami zaprezentowanymi przez stronę saksońską oraz podkreślali konieczność kontynuacji tego typu wymian w formie wyjazdowej w przyszłości. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rozwiązania w zakresie gminnego energetyka, gminnej instalacji fotowoltaicznej oraz wspólnotowego ogrzewania wiejskiego biomasą.

Przy okazji wizyty goście z Polski zostali zaproszeni przez gospodarzy z Saksonii do Polsko-Niemieckiego Centrum Spotkań, które powstało dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.

Wizyta zakończyła się w skansenie Erlichthof Rietschen.


Informacja o wizycie studyjnej na stronie partnera saksońskiego projektu, Agencji ds. Energii SAENA GmbH.


Wizyta studyjna została zorganizowana przez Województwo Dolnośląskie – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Saksońską Agencją ds. Energii SAENA GmbH w ramach projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.