rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta studyjna dot. efektywności energetycznej w ramach projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast”

22.06.2018 14:28

W dniu 20 czerwca 2018 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Urzędem Miasta Bolesławiec gościł w Bolesławcu 28 przedstawicieli samorządów i instytucji publicznych z Saksonii w ramach wizyty studyjnej dot. efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej.

W trakcie wizyty studyjnej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami i dobrymi praktykami Miasta Bolesławiec w zakresie działań na rzecz zwiększania efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podczas wizyty odbyła się wizytacja obiektów, które Miasto Bolesławiec w ostatnim okresie zmodernizowało z uwzględnieniem kwestii efektywności energetycznej:


- Termy Bolesławiec – zabytkowy obiekt z 1895 r. poddano w latach 2013-2015 kompleksowej rewitalizacji. Obecnie mieści historyczną pływalnię, saunarium, grotę solną, siłownię, sale do ćwiczeń oraz gabinety do wykonywania zabiegów kosmetycznych i masażu. Inwestycja po realizacji cieszy się dużym uznaniem mieszkańców i stanowi ważną atrakcję turystyczną na mapie miasta.


- Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” – budynek CIK „Orzeł” powstał ok. 1915 r. i mieścił siedzibę kinematografu „Metropol”, a po wojnie kino „Orzeł”. Po kilkuletniej modernizacji i rozbudowie działalność nowego obiektu pod nazwą Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” zainaugurowano w styczniu 2014 r. Organizowane są tu liczne koncerty, projekcje filmów, konferencje i występy, a swoje stałe siedziby ma tam kilka pracowni Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, między innymi pracownie muzyczna, filmowa i teatralna.


- Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu zostało zaprojektowane jako obiekt nowoczesnej infrastruktury kulturalnej. Istniejący w tym miejscu stary obiekt wyburzono, a na jego miejscu w 2010 r. wzniesiono nowoczesny, dwupiętrowy budynek. W obiekcie zlokalizowane są następujące pracownie tematyczne: pracownia tańca, pracownia plastyczna, pracownia muzyczna, pracownia szkła i witrażu, pracownia ceramiczno-plastyczna, pracownia ceramiczno-rzeźbiarska. Realizacja tego przedsięwzięcia pozostaje w ścisłym związku z gospodarczym znaczeniem regionu poprzez kreowanie jakości i wizerunku regionalnego produktu – bolesławieckiej ceramiki.



Podczas wizyty zaprezentowano również następujące przedsięwzięcia i inicjatywy w zakresie efektywności energetycznej:


- zakup 13 nowoczesnych autobusów spełniających wymagania niskoemisyjności spalin;

- zamontowanie na Rynku ławki wyposażonej w panel fotowoltaiczny z możliwością ładowania urządzeń mobilnych;

- działalność Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, do którego zadań należy m.in. organizowanie przedsięwzięć na rzecz szerzenia idei zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza we współpracy z przedszkolami i szkołami stopnia podstawowego i gimnazjalnego działającymi w mieście Bolesławiec. Jest to również punkt konsultacyjny z bazą materiałów edukacyjnych, z którego korzystają uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta aktywnie zajmujący się ochroną środowiska;

- wdrażanie programów na rzecz wspierania mieszkańców (granty na montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych; dofinansowanie zakupu i montażu ekologicznych źródeł ciepła w miejsce kotłów starej generacji);

- tworzenie stacji ładowania aut z napędem elektrycznym.


Na zakończenie wizyty uczestnicy mieli okazję do udziału w warsztatach poprowadzonych przez instruktorów Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, zapoznając się praktycznie z ceramiką bolesławiecką jako wizytówką Miasta Bolesławiec („Bolesławieckie Święto Ceramiki”). Uczestnicy wizyty byli bardzo pozytywnie zaskoczeni aktywnością Bolesławca w zakresie wdrażania różnorodnych projektów dotyczących zwiększania efektywności energetycznej, jak również niezwykle wysokim poziomem rozwoju gospodarczego miasta oraz różnorodnością jego oferty spędzania wolnego czasu dla mieszkańców.

 
Wizytę przeprowadzili merytorycznie:

  • Pan Kornel Filipowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec
  • Pani Ewa Lijewska-Małachowska, Dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki
  • Pan Łukasz Jaźwiec, Kierownik Term Bolesławiec
  • Pan Robert Rzepnicki, Zastępca Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich w Urzędzie Miasta Bolesławiec


Do pobrania:
Program wizyty studyjnej (PDF)
Działania Miasta Bolesławiec w zakresie efektywności energetycznej i łagodzenia zmian klimatu (PDF)


Informacja o wizycie studyjnej na stronie partnera saksońskiego projektu, Agencji ds. Energii SAENA GmbH.


Wizyta studyjna została zorganizowana przez Województwo Dolnośląskie – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Saksońską Agencją ds. Energii SAENA GmbH w ramach projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.