rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie partnerów i interesariuszy projektu w regionie Kastylia i Leon (Hiszpania)

30.03.2018 13:04

W dniach 20-22.03.2018 r. w Valladolid partnerzy i interesariusze projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE” wzięli udział w spotkaniu i międzynarodowej konferencji górniczej.




Partnerzy i interesariusze projektu uczestniczyli w 3-dniowym spotkaniu projektowym obejmującym: prezentację i ocenę goszczącego regionu Kastylia i Leon, międzynarodową konferencję górniczą w Valladolid, oraz wizytę studyjną w wybranych kopalniach regionu.





Spotkanie rozpoczęło się od analizy sytuacji w regionie. Liczne prezentacje wskazały na różne aspekty górnictwa w regionie. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność innowacji w tej gałęzi gospodarki, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu.  Dyskusja w grupach skupiła się wokół zagadnień dotyczących: wdrażania strategii innowacji i smart specjalizacji, problemów ze współpracą środowisk R&D&I w sektorze górniczym oraz rozwojem zrównoważonego górnictwa uwzględniającego potrzeby gospodarcze, społeczne i środowiska przyrodniczego.

Następnego dnia miała miejsce międzynarodowa konferencja górnicza przedstawiająca problemy górnicze z różnych perspektyw: regionalnej – prezentacja strategii surowcowej Kastylii i Leon, Komisji Europejskiej – prezentacja polityki surowcowej UE, sieci współpracy regionalnej – prezentacja działań ERRIN i KIC-EIT Raw Materials. Sporo czasu poświęcono inicjatywom wspierającym rozwój górnictwa w Europie. Zaprezentowano programy  wspomagające rozwój innowacyjności, z których może korzystać branża górnicza np. Horyzont 2020, ERAMIN2 oraz projekty realizowane w tej dziedzinie  m.in. REMIX i MIREU.

W czasie spotkania Grupy Sterującej, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich partnerów, omówione zostały m.in. takie zagadnienia jak: stan realizacji projektu, bieżące problemy, z którymi borykają się partnerzy projektu, wydatkowanie funduszy projektu.  Został również uzgodniony harmonogram działań projektowych w 2018 i 2019 roku. Każdy z partnerów projektu przedstawił przykład dobrej praktyki ze swojego regionu. Praktyki te zostaną zebrane na stronie programu Interreg Europa.

Ostatniego dnia miała miejsce wizyta studyjna w dwóch kopalniach wolframu (Los Santos i Barruecopardo) oraz kamieniołomie (Piedra Natural) będącym obecnie obiektem dziedzictwa kulturowego. Wizyty te pozwoliły na zapoznanie się z podejściem do rozwiązywania różnorakich problemów górniczych pojawiających się na każdym etapie funkcjonowania kopalni. Począwszy od przygotowań do rozpoczęcia procesu wydobywczego, poprzez uruchomienie procesów technologicznych wydobycia i przetwarzania surowców, aż do zakończeniu wydobycia, kiedy prowadzona jest rekultywacja   oraz poszukuje się nowych sposobów wykorzystania zamkniętych kopalni.


Program spotkania


Prezentacje - konferencja


Prezentacje - PRV