rozmiar czcionki: A | A | A

Czwarte spotkanie grupy interesariuszy projektu "REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE"

22.06.2018 14:53

W dniu 14 czerwca 2018 r. we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie interesariuszy projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji mających bezpośredni związek z sektorem wydobywczo-przetwórczym surowców naturalnych na Dolnym Śląsku, tj.: Fundacji „BAZALT” - Klastra Kamieniarskiego, Klastra Wałbrzyskie Surowce, Instytutu Rozwoju Terytorialnego, KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, PIG - Państwowego Instytutu Badawczego - Oddziału we Wrocławiu, KGHM Polska Miedź S.A., Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, POLTEGOR INSTYTUT,  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz zaproszeni goście - Strzeblowskie Kopalnie Surowców Mineralnych.


W czasie spotkania zaprezentowano wnioski z dwóch spotkań projektowych: w Valladolid (Hiszpania) oraz Falmouth (Wielka Brytania).
Z konferencji górniczej oraz  spotkania partnerów i interesariuszy projektu REMIX w Hiszpanii przedstawiono przegląd górnictwa i zasobów geologicznych w Kastylii i Leon oraz główne założenia strategii surowcowej tego regionu, którą porównano do naszego polskiego projektu „Polityki Surowcowej Państwa”. Ponadto zaprezentowane zostały zagadnienia gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście europejskim, polskim i regionalnym oraz  europejska wizja i mapa drogowa dla surowców mineralnych do 2050, która wskazuje na takie trendy jak: zielona energia, urbanizacja, cyfryzacja, technologie przyszłości.
Ze spotkania w Wielkiej Brytanii zaprezentowano sytuację górnictwa w Kornwalii, zagadnienia dotyczące dziedzictwa górnictwa Kornwalii oraz potencjału jego gospodarczego i turystycznego wykorzystania, jak również prezentację dot. litu jako pierwiastka pożądanego w odniesieniu do przyszłościowych perspektyw Kornwalii i Dolnego Śląska.

W dalszej części spotkania omówiono stan wdrażania projektu, sprawy związane z jego promocją czy udziałem interesariuszy w planowanych zagranicznych spotkaniach projektowych.
W związku z wymaganiami projektowymi, interesariusze projektu zostali poproszeni o wskazanie kolejnych propozycji dobrych praktyk, które mogłyby zostać zaprezentowane w projekcie oraz instytucji działających na obszarze Dolnego Śląska w górnictwie w celu przygotowania sieci powiązań w branży górniczej - Regional ecosystem mapping.
Ponadto omówiono kwestię konieczności zaangażowania eksperta do przygotowania Planu działania oraz rekomendacji do RIS3. Poruszony został także temat międzynarodowej  konferencji górniczej, która jest planowana na Dolnym Śląsku na zakończenie I fazy realizacji projektu w maju 2019 roku.

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście ze Strzeblowskich Kopalń Surowców Mineralnych opowiadali o problemach z jakimi się borykają małe i średnie przedsiębiorstwa. Pomimo ograniczeń i barier, w przedsiębiorstwie wprowadzane są innowacje, które przekładają się na konkretne sukcesy ekonomiczne.


Do pobrania:


sprawozdanie z przebiegu spotkania

prezentacje