rozmiar czcionki: A | A | A

Da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

09.12.2010 14:59 14:59

Najnowocześniejszy na świecie robot chirurgiczny będzie służył od dziś pacjentom Oddziału Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Da Vinci, bo o nim mowa, to robot z zestawem narzędzi pracujących na specjalnej platformie. Przy jego pomocy chirurdzy będą mogli dokonywać bardzo skomplikowanych operacji. Dziś w szpitalu przy ulicy Kamieńskiego miała miejsce oficjalna prezentacja nowego sprzętu. Jego pracy przyglądał się Jerzy Łużniak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Robot da Vinci to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medycznych systemów robotycznych na świecie. We wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym będzie wykorzystywany na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii, ginekologii i kardiochirurgii. Będzie stosowany m.in. w diagnostyce i terapii chorób prostaty, w zabiegach histerektomii oraz w operacjach by-pass’ów. Obecnie trwa cykl szkoleń przygotowujący lekarzy i pielęgniarki do pracy z robotem.