rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie on-line partnerów społecznych WRDS WD

03.04.2020 10:41

W związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. U. poz. 491) w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374) w dniu 3 kwietnia 2020 r. zostało zorganizowane w trybie on-line posiedzenie partnerów społecznych z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego poprzez komunikator internetowy ZOOM Cloud Meeting.

Spotkanie zorganizowano w trybie pilnym na wniosek Marka Worona, Kanclerza Loży Dolnośląskiej BCC, w związku z koniecznością wypracowania rekomendacji pilnych działań mających na celu zmniejszenie skutków kryzysu gospodarczo-społecznego spowodowanego ogólnoświatową pandemią wirusa SARS-CoV-2.
Posiedzeniu przewodniczył Artur Mazurkiewicz, przewodniczący WRDS WD.

Marek Woron, Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC, przedstawił wysłany już wcześniej projekt Stanowiska w sprawie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Partnerzy społeczni zaakceptowali treść dokumentu i zarekomendowali przedstawienie go do akceptacji Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu Prezydium WRDS WD, które zaplanowano na przyszły tydzień.
Marek Woron Marek Woron podzielił się informacją, iż pan Wojewoda zwrócił się do niego z propozycją zbudowania zespołu, który będzie analizował możliwe scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej,  ekonomicznej i społecznej.

Artur Mazurkiewicz, Prezes Dolnośląskich Pracodawców przedstawił wstępną diagnozę bieżącej sytuacji przedsiębiorców na Dolnym Śląsku. Powiedział, że skala upadłości firm będzie znana pod koniec maja, ale już dziś przedstawiciele branży hotelarskiej, turystycznej
i usługowej są zmuszeni do zwalniania pracowników.
Przewodniczący WRDS WD odniósł się także do organizacji pomocy państwa podmiotom gospodarczym i wskazał, iż:
- niejasne są kryteria określające, kto jest zaliczany do kategorii mikro przedsiębiorców;
- obecnie wiele instytucji zajmuje się organizowaniem dotacji dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej;
- nie ma jednej instytucji, która gromadzi wiarygodne dane na temat liczby przedsiębiorców, najbardziej pełne posiada ZUS;
- instytucje (urzędy pracy, ZUS) zwracają się do organizacji pracodawców o przedstawienie zakresu pomocy przedsiębiorcom, dane te będą przekazywane odpowiednim instytucjom.
Artur Mazurkiewicz wskazał także, że konieczne jest jak najszybsze wystąpienie Polski
o wsparcie unijne i środki przeznaczone na ratowanie gospodarki w ramach pożyczek długoterminowych. Przewodniczący dodał także, że organizacje pracodawców prognozują, iż jeżeli Państwo Polskie to udźwignie i jeżeli okres lock down’u będzie trwał jeszcze 1 miesiąc, to okres powrotu do kondycji gospodarki sprzed wprowadzenia stanu epidemii wynosił będzie 2-3 lata. Jeśli natomiast lock down będzie trwał 3 miesiące i też Państwo Polskie to wytrzyma, to okres powrotu będzie trwał nawet 8-10 lat.
Andrzej Otręba, Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Dolnośląskiego, poparł wniosek o powołanie zespołu doraźnego, który na bieżąco będzie analizował sytuację związaną min.
z wprowadzoną pomocą dla pracodawców oraz pracowników i przedstawiał propozycje dla organów WRDS, aby można było reagować na bieżące sytuacje związane
z masowym zwalnianiem pracowników. Obecnie, jak dodał, w pierwszej kolejności firmy rezygnują z pracowników zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej, a także nie przedłużają umów z pracownikami zatrudnionymi na czas określony. Na dziś są to już setki osób. Dodał, że organizacje związkowe spodziewają się w niedługim czasie zwolnień grupowych pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. Zachęcają pracodawców, aby nie zwalniali pracowników, gdyż z wyliczeń, jakie przedstawił jeden z pracodawców wynika, iż koszt zwolnienia pracownika i wypłacenie mu odprawy jest wyższy niż dalsze zatrudnianie go, korzystając z pomocy rządu.
Krzysztof Kisielewski, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych,  i Kazimierz Kimso, Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” wskazali także konieczność podjęcia natychmiastowych działań w związku
z ogromną skalą zwolnień w dużych zakładach pracy. Produkcja jest ograniczana, pracownicy są odsyłani na urlopy, urlopy bezpłatne, przestojowe.
Zbigniew Ładziński, Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu zaproponował o zwrócenie się do lokalnych samorządowców o wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorców – np. zakładom fryzjerskim, lokalom gastronomicznym etc. Poruszył też kwestię młodocianych pracowników, którzy odbywają staże w ramach nauki zawodu, aby przedłużyć im także możliwości dokończenia edukacji w przedłużonym terminie w ramach  szkolnictwa dualnego. Powiedział także, że dziś narasta zjawisko niepłacenia kontrahentom za usługi już wykonane, firmy rezygnują także ze złożonych i zakontraktowanych zamówień.
Paweł Bochen, Prezes Dolnośląskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powiedział, że z informacji od swoich członków wie, że obecnie firmy stosują różne formy zawieszania działalności. Wysyłają pracowników na urlopy, urlopy bezpłatne, aby ocalić działalność. Zwrócił uwagę na konieczność uproszczenia i przyspieszenia procedur w staraniu się przedsiębiorców o pomoc instytucjonalną. Zaproponował włączenie się WRDS WD do akcji wsparcia mikro przedsiębiorców realizujących usługi, aby wpłacać już dziś pieniądze na specjalne subkonta za realizację usługi w przyszłości.
Marek Pasztetnik, Prezes Zarządu ZIG – Pracodawcy i Przedsiębiorcy powiedział, że do tej organizacji także zwracały się instytucję o pomoc w identyfikacji potrzeb pracodawców (np. Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu). Zaapelował także, aby nadal włączać się – także
z poziomu regionalnego instytucji dialogu społecznego – w prace legislacyjne dotyczące form wsparcia przedsiębiorców i gospodarki przez państwo. Zaproponował w tej sprawie opracowanie stanowiska WRDS WD.
Marek Woron po wysłuchaniu wszystkich partnerów złożył propozycję, aby powołać zespół doraźny ds. kryzysu gospodarczo - ekonomicznego. Partnerzy poparli propozycję. Zgłoszą do zespołu po jednej osobie. Jednocześnie pan Marek Woron poinformował, iż będzie przekazywał informacje zbiorcze płynące z prac zespołu zajmującego się scenariuszami rozwoju sytuacji gospodarczej ekonomicznej i społecznej oraz rekomendowanymi strategiami. Osobiście będzie się zajmował organizacją tego zespołu. Zespół będzie funkcjonował niezależnie poza strukturą WRDS.

Podsumowując spotkanie, ustalono:

1.    Przyjęto projekt stanowiska w sprawie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-Zostanie ono przesłane do akceptacji Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego;
2.    Podjęcie uchwały o powołanie zespołu doraźnego ds. kryzysu gospodarczo-ekonomicznego, który będzie zajmował się doraźnie monitorowaniem sytuacji gospodarczo-społecznej i wypracowywaniem metod działania i narzędzi mających minimalizować skutki kryzysu wywołanego pandemią; zespół działałby w ograniczonym osobowo składzie, max. 10 osób. Natomiast w pracach tego zespołu mogliby uczestniczyć członkowie Prezydium WRDS WD. Partnerzy społeczni oraz Wojewoda i Marszałek przedstawią propozycje kandydatów do ww. zespołu do
8 kwietnia br.
3.    Partnerzy społeczni na wniosek Marka Worona podjęli także decyzję, że spotkania Prezydium WRDS WD będą odbywały się cyklicznie.

W spotkaniu udział wzięli:
1.    Artur Mazurkiewicz, Przewodniczący WRDS WD, Dolnośląscy Pracodawcy (Konfederacja Lewiatan)
2.    Marek Woron, Loża Dolnośląska BCC (BCC)
3.    Kazimierz Kimso, NSZZ Solidarność
4.    Andrzej Otręba, OPZZ
5.    Krzysztof Kisielewski, Forum Związków Zawodowych
6.    Zbigniew Ładziński, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu
7.    Marek Pasztetnik, ZIG – Pracodawcy i Przedsiębiorcy (Pracodawcy RP)
8.    Paweł Bochen, Pracodawcy i Przedsiębiorcy