rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD

26.02.2018 13:57


Podsumowanie działań mających na celu poprawę funkcjonowania ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych były tematami posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego w dniu 26 lutego br. Spotkanie prowadził Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Przewodniczący Zespołu. W posiedzeniu wzięli też udział dyrektorzy szpitali z oddziałami ratunkowymi oraz dyrektorzy jednostek pogotowia ratunkowego z Dolnego Śląska.

Funkcjonowanie ratownictwa medycznego przedstawił Janusz Sokołowski, Konsultant Wojewódzki ds. Medycyny Ratunkowej (prezentacja poniżej), natomiast sytuację
w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych – Grzegorz Suduł, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego (prezentacja poniżej).
Paweł Hreniak podsumowując powyższe działania, powiedział, że obecnie pozostały do rozwiązania dwa problemy: we Wrocławiu zespołu ratownictwa medycznego niejednokrotnie muszą nadal czekać ponad godzinę w kolejce do SOR-ów, natomiast w terenie obecnie bacznie obserwowane jest działanie połączonych dyspozytorni.
W trakcie dyskusji uczestniczy spotkania zwracali uwagę, że system ratownictwa nadal działa niezadowalająco, a wśród najważniejszych problemów wskazywali na brak lekarzy do pracy
w SOR-ach i obciążanie ich dodatkowo pracochłonną dokumentacją, rozproszona odpowiedzialność za podejmowanie decyzji w SOR-ach (Minister Zdrowia, Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Pożarnej). Ponadto po utworzeniu dwóch dużych dyspozytorni na Dolnym Śląsku zwiększyło się oczekiwanie na zgłoszenie (zmniejszyła się także liczba dyspozytorów, dyspozytorki nie są w stanie przeanalizować zgłoszenia, gdyż ich liczba wzrosła trzykrotnie). Dyskutanci wskazywali także, iż nie da się ulepszyć systemu ratownictwa medycznego bez reformy całego systemu ochrony zdrowia. Kluczowym, zdaniem wielu uczestników spotkania, wyzwaniem jest działalność podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie pacjent powinien być w pełni zaopatrzony. Obecnie – by zyskać szybki dostęp do specjalistów – wykorzystuje on SOR-y. Ponadto lekarze POZ wzywają często karetki do przewożenia chorych, blokując tym samym ich pracę w systemie ratownictwa. W tej kwestii można by też, obok innych działań, prowadzić kampanię społeczną dotyczącą istoty działalności szpitalnych oddziałów ratunkowych i ratownictwa medycznego. 
Wojewoda Hreniak odnosząc się do postulatów, zgodził się, że w systemie brakuje lekarzy. Dodał też, że nowy system (zmniejszona liczba dyspozytorni) jest obecnie testowany, pojawi się w nim także tzw. zastępowalność dyspozytorni. Natomiast aby zwiększyć liczbę dyspozytorów, potrzebne są środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia. W kwestii działalności lekarzy POZ, Wojewoda stwierdził, iż można wprowadzić monitorowanie wezwań karetek przez lekarzy POZ.

ratownictwo medyczne

SOR-y