rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD

23.02.2017 12:27

Projektowane zmiany w systemie ochrony zdrowia były głównym tematem posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego, które dobyło się 23 lutego 2017 r. Obradom przewodniczył Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Przewodniczący Zespołu.
Temat związany z projektowanymi zmianami zaprezentował Andrzej Oćwieja, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjaśnił, że proponowane zmiany są na etapie projektów ustaw. Omawiał kontrowersje związane z wprowadzaniem zapisów o sieci szpitali. Celem reformy jest bowiem zapewnienie dostępności usług medycznych i pełne zabezpieczenie szpitalne dla Dolnego Śląska. Do osiągnięcia są trzy zamierzenia: zmniejszenie kolejek pacjentów szpitalnych, likwidacja kolejki do specjalistów, zmiany w dostępności do rehabilitacji poszpitalnej. Termin wejścia w życie ustawy został przesunięty na 1 października. Do 27 czerwca każdy dyrektor oddziału NFZ musi przekazać informację na temat szpitali wchodzących do sieci. Na Dolnym Śląsku, jak mówił dyr. Oćwieja,  nie ma takich miejsc, gdzie pacjenci nie będą zabezpieczeni. Szpitale, które nie znajdą się w sieci będą mogły brać udział w konkursie na świadczenia finansowane z budżetu państwa. Także dyrektor oddziału NFZ w przypadku, gdy w danym miejscu nie będzie placówki, która zapewniającej opiekę medyczną, może wskazać placówkę, która ma znaleźć się w sieci szpitali. 90 proc. budżetu ma trafić do sieci szpitali, 10 proc. przeznaczone jest na finansowanie placówek, które wygrały konkursy. Będzie sześć poziomów sieci, do I poziomu wejdą w większości wszystkie szpitale powiatowe, które często są także spółkami prywatnymi. Sprawa zabezpieczenie szpitalnego dla pacjentów z Dolnego Śląska jest zapewniona.
Wojewoda Paweł Hreniak dodał, że głównym celem reformy jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej dla pacjentów. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2017 r., natomiast ustawa likwidująca NFZ – 1 stycznia 2018 r.
W trakcie dyskusji członkowie zespołu pytali, kiedy będą rozliczane nadwykonania za 2016 rok. Dyr. Oćwieja zapewnił, że z wciągu 2-3 tygodniu powinny być zrealizowane płatności. Natomiast jeśli chodzi o ambulatoryjną specjalistykę, umowy będą aneksowane do 20 czerwca.  
Jolanta Snopko, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu omówiła zastosowanie narzędzia IOWISZ – Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w sektorze Ochrony Zdrowia. Paweł Korzeniowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW poinformował zebranych o prowadzonych uproszczonych kontrolach SOR-ów. Na ich podstawie został opracowany pakiet dobrych praktyk dla SOR-ów, dysponentów  zespołów ratownictwa medycznego.
Ustalono, że do końca następnego tygodnia członkowie zespołu przekażą do biura WRDS WD propozycje tematów, którymi ma się zająć zespół w 2017 r.