rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego

14.12.2018 11:20

Dorota Gardias, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, była specjalnym gościem uroczystego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego, które odbyło się 14 grudnia br. Obrady prowadził Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, kończący swoją kadencję przewodniczącego WRDS WD.

Członkowie WRDS WD i zespołów roboczych oraz ich goście obradowali w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu. Ta specjalna oprawa udała się dzięki uprzejmości Macieja Łagiewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia i Małgorzaty Bruder, kierownik Muzeum Teatru.
Kazimierz Kimso przedstawił uczestnikom spotkania prezentację z działalności Rady
i zespołów roboczych w 2018 roku.  – Rada odbyła ogółem 23 posiedzenia – mówił przewodniczący WRDS WD. – Zorganizowaliśmy jedną dużą konferencję, „Dialog – między ideą a praktyką” z okazji Międzynarodowego Dnia Wypadków przy Pracy. Dyskutowaliśmy
o roli dialogu społecznego w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i otoczeniu prawnym.
Najważniejsze zagadnienia, którymi zajmowała się dolnośląska Rada, dotyczyły ochrony zdrowia, w tym nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym, a także niedofinansowania dolnośląskiej psychiatrii, podziału środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej pomiędzy centralą i oddziałami wojewódzkimi NFZ. Podczas ostatnich spotkań Rady omawiano również problematykę onkologii wobec wyzwań, jakimi jest stale wzrastająca liczba pacjentów onkologicznych w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ta ostatnia tematyka będzie towarzyszyła Radzie także w nadchodzącym roku.
Przewodniczący Kimso przypomniał także o spotkaniu z Anną Zalewską, Minister Edukacji
i wspólnym uzgodnieniu powołania Zespołu doraźnego przy Radzie Dialogu Społecznego, który miałby się zająć pracą nad kształtem systemu wynagradzania pracowników oświaty.
Jednym z ważniejszych zadań realizowanym przez WRDS WD była także praca nad opiniowaniem projektu „Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030”, który został ostatecznie pozytywnie zaopiniowany przez partnerów społecznych w Radzie. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, podczas swojego wystąpienia podziękował partnerom za zaangażowanie i wniesienie uwag do projektu Strategii, szczególnie zaś wyraził wdzięczność Kazimierzowi Kimsie i Markowi Woronowi za aktywny udział
w doprowadzeniu do kompromisu stron opiniujących projekt Strategii.
W bieżącym roku członkowie Rady po raz pierwszy uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym, którego tematem było „Autoprezentacja. Efektywne prowadzenie spotkań”. Jak podkreślił przewodniczący Kimso, mimo iż członkowie WRDS WD w większości posiadają ogromne doświadczenie, działając od lat w przestrzeni publicznej, to każda nauka pozwala na ciągły rozwój i nabywanie nowych kompetencji.
- Trudno sobie wyobrazić demokratyczne państwo, które nie buduje, nie wspiera, nie kreuje przestrzeni dedykowanej dla reprezentantów trójstronnego dialogu społecznego – mówiła z kolei Dorota Gardias, gość specjalny posiedzenia. - W Polsce po wielu latach, na bazie trudnych, a zarazem cennych doświadczeń udało się stworzyć Radę Dialogu Społecznego. Na naszych barkach, na barkach strony społecznej i strony rządowej ciąży ogromna odpowiedzialność za instytucję, która nie tylko opiniuje, która nie tylko wydaje stanowiska
i podejmuje uchwały, ale przede wszystkim stanowi tamę, barierę dla wszelkiego rodzaju zagrożeń mogących zburzyć tak skrupulatnie budowany ład społeczny.
 Jak podkreślała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, misją RDS jest utrzymywanie ważnej dla stabilnego rozwoju społecznego i gospodarczego równowagi. Pierwsze trzy lata współpracy partnerów społecznych ze stroną rządową dał obraz optymistyczny, choć nie jest to obraz wolny od błędów i niedociągnięć. - Jako Przewodnicząca Rady zamierzam w sposób szczególny dbać o to, aby wszystkie strony, bez wyjątku, dbały o przestrzeganie ustawy
o Radzie Dialogu Społecznego – dodała Dorota Gardias.
Przewodnicząca zwróciła także uwagę na fakt, iż tylko w 2017 roku 59 proc. projektów trafiło do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego z naruszeniem przepisów ustawy w wymiarze naruszenia terminów i zasad konsultacji. - Ustawa o Radzie stanowi ważną dla całego systemu umowę społeczną. Nie traktując jej poważnie, jednocześnie dajemy szerokie pole do nierespektowania pozostałych aktów normatywnych oraz innych umów i dokumentów, ważnych dla społeczno-gospodarczego życia naszej Ojczyzny – konstatowała. - Postaram się dokonać wszelkich starań, aby reprezentować interesy wszystkich stron. W nadchodzącym roku uczynię możliwie dużo, aby usprawnić pracę Rady, zwiększając jej efektywność i rozpoznawalność, w tym na poziomie regionalnym. Otrzymana przez Forum Związków Zawodowych szansa nie zostanie zmarnowana, stąd jako Przewodnicząca Forum będę nakłaniać pozostałych przedstawicieli do konstruktywnej, owocnej dyskusji na temat Europejskiego Filara Praw Socjalnych.
Miłą niespodziankę sprawił Kazimierzowi Kimsie Marek Woron, Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC. Uhonorował przewodniczącego WRDS WD nagrodą „Filar Gospodarki” - za łączenie środowisk dla rozwoju regionu. Nagroda w formie statuetki wykonanej przez wrocławską artystkę Magdalenę Tyc-Witwicką, jest przyznawana na wniosek Kanclerza Loży przez przedsiębiorców Business Centre Club dla organizacji, instytucji i osób wnoszących istotny wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jak podkreślił Marek Woron, po raz pierwszy taka nagroda została przyznana przedstawicielowi organizacji związkowych za szczególne osiągnięcia w łączeniu różnych środowisk społecznych. Jest też uznaniem za dotychczasową bardzo dobrą współpracę w atmosferze wzajemnego szacunki i zrozumienia w różnych gremiach partnerskich funkcjonujących na Dolnym Śląsku.
Na zakończenie posiedzenia członkowie WRDS WD podjęli uchwałę w sprawie nowego przewodniczącego WRDS WD. Według wcześniejszych ustaleń został nim Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że będzie dokładał starań, aby podczas swojej kadencji praca z partnerami społecznymi układała się na tak dobrym poziomie jak dotychczas. Wskazał także, że główne zagadnienia, którymi chciałby się zająć jako nowy przewodniczący, będą oscylowały wokół tematyki ochrony zdrowia i ochrony środowiska, a w szczególności walki ze smogiem. Nowy przewodniczący WRDS WD prowadzi także w Radzie Zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej.
Po zakończeniu posiedzenia, jego uczestnicy mogli zwiedzić Muzeum Teatru, po którym oprowadzała kierownik Małgorzata Bruder.

Prezentacja