rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

10.02.2017 13:37

Marszałek Cezary Przybylski, który objął w bieżącym roku funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego, poprowadził 10 lutego pierwsze posiedzenie Prezydium Rady w 2017 roku. Głównymi tematami były problemy związane z poziomem finansowania świadczeń psychiatrycznych w placówkach medycznych Dolnego Śląska oraz funkcjonowanie uzdrowisk w kontekście zmian w ustawie o działalności leczniczej.

Cezary Przybylski przedstawił także członkom Prezydium obszary tematyczne, które samorząd województwa chciałby realizować wspólnie z Radą w bieżącym roku. Wśród najważniejszych zagadnień znalazły się: polityka migracji w kontekście problemów pracodawców ze znalezieniem pracowników oraz coraz większym napływem obywateli Ukrainy, imigracja i emigracja zarobkowa; zmiany prawa niezbędne w procesie likwidacji problemu smogowego – rola rządu we wsparciu działań jednostek samorządu terytorialnego; poprawa dostępności transportowej obszarów peryferyjnych Dolnego Śląska (łączniki aglomeracyjne Jeleniej Góry i Wałbrzycha); rozwój sektora uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku jako specjalizacji regionalnej (zwłaszcza wsparcie rewitalizacji zabytkowej infrastruktury należącej do przedsiębiorstw uzdrowiskowych); skutki wejścia w życie ustawy oświatowej. Zobowiązał także członków Prezydium do przedstawienia swoich propozycji tematów, którymi miałaby się zajmować Rada w 2017 roku.
Gośćmi posiedzenia byli przedstawiciele władz i organizacji związkowych  Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu oraz Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego sp. z o.o. we Wrocławiu. – Temat zgłoszony przez organizacje związkowe Szpitala w Bolesławcu – niski poziom finansowania świadczeń psychiatrycznych – przekłada się na poziom wynagrodzeń, a to z kolei rodzi problemy kadrowe w szpitalu – mówił Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa UMWD, który przygotował informację o stanie kadrowym i finansowym szpitala. Zwrócił uwagę, że niedofinansowanie lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku wynika m.in. systematycznie rosnących kosztów działalności z przyczyn niezależnych od podmiotów (wzrost minimalnego wynagrodzenia, wzrost stawek VAT etc.), niedostatecznego finansowania Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, niedofinansowanie opieki psychiatrycznej i odwykowej oraz brak właściwej wyceny procedur leczniczych. Sytuacja taka powoduje, że w placówkach psychiatrycznych na Dolnym Śląsku zaczyna brakować wyższego i średniego personelu medycznego. Tak dzieje się także w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, którego trudną sytuację finansową przedstawił Dariusz Kowalczyk, prezes DCZP.
Członkowie Prezydium zostali poinformowani także o dalszych działaniach Samorządu Województwa w sprawie uzdrowisk dolnośląskich i planach finansowych na najbliższy okres. Ustalono, że temat dotyczący finansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku zostanie przekazany pod obrady Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej, na którym zostanie opracowane stanowisko w tej sprawie. Postanowiono także, że na następne posiedzenie Prezydium zostanie zaproszony dyrektor Oddziału Dolnośląskiego NFZ, z którym będą omawiane sprawy możliwości pozyskiwania środków na lecznictwo uzdrowiskowe.
Bieżącą sytuację związaną z podpisaniem umowy Zarządu Województwa ze spółką Przewozy Regionalne przedstawił Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa. Wyjaśnił, iż Zarząd w grudniu ubiegłego roku po długich negocjacjach przyjął zaproponowane przez PR stawki za przewozy i podjął decyzję o podpisaniu umowy ze spółką. W styczniu bieżącego roku prezes PR podwyższył zaproponowane wcześniej przez PR stawki, na co Zarząd, który ma już uchwalony budżet na rok 2017, nie mógł się zgodzić. Członkowie Prezydium zaproponowali, aby na następne spotkanie zaprosić prezesa Przewozów Regionalnych, aby wyjaśnił tę sytuację.
Prezydium odniosło się także do pisma skierowanego przez Kazimierza Kimsę, przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, w którym prosił o mediację w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Po dyskusji ustalono, że na tym etapie, gdzie Zarząd Województwa podjął działania, których celem ma być odwołanie obecnego dyrektora teatru, Rada nie może włączać się do sporu. Postanowiono jednak, że w przyszłości, jeśli będzie taka konieczność, będzie monitorować sytuację w teatrze, a także w innych jednostkach kultury Dolnego Śląska, gdzie zaczynają pojawiać się problemy na tle płacowym.