rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

07.02.2018 16:04

Informacja na temat bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia związanej z wypowiadaniem umów opt-out przez lekarzy oraz harmonogram prac nad projektem Strategii Województwa Dolnośląskiego 2030 były głównymi tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD pod przewodnictwem Kazimierza Kimso, przewodniczącego Rady.

- W chwili obecnej nie ma żadnego zagrożenia dla pacjentów Dolnego Śląska w związku
z sytuacją wypowiadania umów opt-out przez lekarzy – mówił Jerzy Sypuła, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. – Ciągłość leczenia w placówkach Samorządu Województwa jest zachowana. Jak dodał dyrektor Sypuła, najwięcej emocjo budziła sytuacja szpitala przy ul. Kamieńskiego i zapowiedzi dyrektora, że cofnie urlopy lekarzom w razie dramatycznej sytuacji. Obecnie jednak i tam sytuacja jest unormowana.
Natomiast w szpitalach powiatowych istnieje zagrożenie braków kadrowych, na co wskazywał Waldemar Malinowski, Prezes Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych. Sytuacja ta jest wynikiem roszczeń płacowych specjalistów, którzy odchodzą do konkurencyjnych placówek podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie mogą otrzymać wyższe stawki godzinowe. Takich kosztów nie są w stanie ponosić dyrektorzy szpitali powiatowych. Jak stwierdzili zebrani, wszyscy czekają na efekty rozmów nowego ministra zdrowia z lekarzami rezydentami.  Wojewoda Paweł Hreniak zauważył, że rok 2017 był dobry dla szpitali powiatowych, gdyż to właśnie one najwięcej zyskały na wprowadzonym systemie sieci szpitali. Natomiast wyzwaniem są braki kadrowe i oczekiwania płacowe kolejnych grup zawodowych w ochronie zdrowia.
Członkowie Prezydium wrócili także do tematu niedofinansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku i krzywdzącego województwo dolnośląskie algorytmu, przez którego środki przeznaczane na pacjenta z Dolnego Śląska (wycena punktu procentowego) są niższe niż w innych województwach. Zbigniew Hałat z-ca Dyrektora ds. Medycznych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ przedstawił informację na finansowania świadczeń opieki psychiatrycznej na Dolnym Śląsku. Marszałek Województwa Cezary Przybylski dodał, że Samorząd Województwa rok rocznie przeznacza sporo środki na dofinansowanie szpitali – remonty zdegradowanej infrastruktury i zakupy sprzętu. Niejednokrotnie kredytuje także NFZ, który realizuje płatności z opóźnieniem. Członkowie Prezydium mówili także o realnym zagrożeniu z powodu planowanych protestów na tle płacowym w jednostkach lecznictwa psychiatrycznego. Andrzej Otręba przypomniał także, że w tej sprawie odbyło się spotkanie z wiceministrem zdrowia, Piotrem Gryzą, który obiecał interwencję. Zaproponował, aby przyjąć dwa nowe stanowiska dotyczące ochrony zdrowia. Pierwsze – w sprawie lecznictwa psychiatrycznego i drugie – w sprawie algorytmu dla Dolnego Śląska. Ustalono także, że WRDS WD ponownie zwróci się do Ministerstwa Zdrowia z przypomnieniem o dramatycznej sytuacji w dolnośląskiej psychiatrii. Wojewoda Hreniak zaproponował, aby zebrać ponownie postulaty Rady do przyszłego tygodnia, aby mógł je przedstawić na najbliższym Konwencie Wojewodów.
Projekt Strategii Województwa Dolnośląskiego 2030 – informacja na temat harmonogramu prac przedstawiła Jolanta Żabska-Cichoń, Z-ca Dyrektora Wydziału Koordynacji Polityki Regionalnej UMWD. Ustalono, że projekt Strategii znajdzie się w programie posiedzenia Zespołu ds. polityki regionalnej WRDS WD jeszcze przed konsultacjami społecznymi, natomiast Rada, która z mocy ustawy opiniuje ten dokument, pod koniec maja go zatwierdzi. Andrzej Otręba poinformował także o przesunięciu terminu opiniowania Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia. Projekt tego dokumentu może być gotowy dopiero pod koniec marca. Wcześniej ustalono, że zostanie zorganizowanie wspólne posiedzenie WRDS WD
i Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, aby te dwa gremia mogły zaopiniować ten dokument.