rozmiar czcionki: A | A | A

Za nami 43. Bieg Piastów

04.03.2019 10:40 10:40

Piękna zimowa aura i blisko 1700 zawodników z 32 krajów świata – za nami 43. Bieg Piastów. Na Polanie Jakuszyckiej nie zabrakło w tym roku naszej królowej nart – Justyny Kowalczyk, która walczyła na swoim koronnym dystansie 50 kilometrów. W otwarciu wydarzenia uczestniczył Marszałek Cezary Przybylski i Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

Nikt nie przewidywał innego scenariusza. Justyna Kowalczyk w pięknym stylu zwyciężyła na dystansie 50 kilometrów. Czeskie biegaczki Adela Boudikova i Klara Moravcowa nie były w stanie dotrzymać jej kroku i musiały zadowolić się niższymi stopniami podium. Wśród panów najszybszy był Czech Pavel Ondrasek. W tym roku na trasie biegu, obok weteranów i stałych bywalców jakuszyckich zawodów,  nie brakowało również debiutantów. Jednym z nich był mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski, który ukończył bieg w dwie godziny i pięćdziesiąt cztery minuty i zajął 233 miejsce.


- Świetne warunki i wspaniała atmosfera, po raz kolejny Dolny Śląsk gościł imprezę sportową na najwyższym światowym poziomie. Jeszcze raz gratuluję wspaniałego zwycięstwa naszej mistrzyni i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy ją tu, na Polanie Jakuszyckiej – mówił Marszałek Cezary Przybylski.


Na Polanie Jakuszyckiej trwa budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego. Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok.


- Powstający tu obiekt spełni kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata – przypomina Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.


Już niebawem na Polanie Jakuszyckiej oprócz tras biegowych powstaną m.in. boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Znajdzie się tam również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart.


− Chcemy, aby Dolnośląskie Centrum Sportu, które powstanie na Polanie Jakuszyckiej było wizytówką Polski na całym świecie. Liczymy, że uda nam się tam zorganizować wiele imprez sportowych najwyższej rangi – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Inwestycja realizowana na Polanie Jakuszyckiej będzie również  całorocznym ośrodkiem treningowym dla różnych dyscyplin sportu, z funkcją odnowy biologicznej, ośrodkiem badawczym oraz ośrodkiem przygotowań paraolimpijskich. Infrastruktura Polany Jakuszyckiej pełniła do tej pory i będzie pełnić funkcje dydaktyczne, w głównej mierze adresowane do szkoły mistrzostwa sportowego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Przygotowywanie młodych kadr w narciarstwie biegowym i w biathlonie będzie jednym z celów realizowanych po zakończeniu prac inwestycyjnych.