rozmiar czcionki: A | A | A

Wicemarszałek Marcin Gwóźdź spotkał się z delegacją Bawarii

07.06.2019 15:19 15:19

Dzisiejsze spotkanie, którego gospodarzem był Marcin Gwóźdź – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, stanowiło kontynuację rozmów rozpoczętych z bawarską delegacją dzień wcześniej. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych, a delegację niemiecką uzupełniali przedstawiciele bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii, Konsulatu Generalnego Niemiec, bawarskich mediów regionalnych i Targów Monachijskich.

Podczas spotkania wicepremier wyraził potrzebę stałego rozwijania kontaktów dwustronnych, które pozwolą na dalsze budowanie relacji gospodarczych. Zaprosił również do inwestowania w Bawarii, gdzie lokalna administracja oferuje duże wsparcie dla przedsiębiorców lokujących kapitał w tym landzie.


W trakcie rozmowy wicemarszałek Marcin Gwóźdź zaproponował stworzenie grup roboczych, które mogłyby wypracować wspólne stanowisko i podstawy dla dalszej kooperacji. Zaproponowano również, aby taka współpraca była prowadzona z sektorem B+R, uczelniami wyższymi oraz centrami transferu technologii.


Wicepremier Hubert Aiwanger przedstawił również ofertę Targów Monachijskich, a Wiceprezes targów  Monachijskich Reinhard Pfeiffer zaprezentował możliwości wystawiennicze i zaprosił na imprezy targowe.


Ważną częścią rozmów były tematy dotyczące rynku pracy. Andreas Freundt, Prezes IHK Bawaria, wskazał na projekt „Duma Rodziców”, którego celem jest przekierowanie większej części młodzieży na naukę, jaką oferują kierunki rzemieślnicze. Projekt ten ma również za zadanie zmianę nastawienia społeczeństwa do decyzji o wyborze wykształcenia innego niż kończące się dyplomem studiów. Wskazuje na potrzebę kształcenia zawodowego, które nie powinno być obarczone złymi konotacjami. Bez wysokiej klasy fachowców nie ma dobrej gospodarki, a ta nie może opierać się jedynie na dobrze wyedukowanych absolwentach szkół wyższych.


Wiceprezydent Bawarskiego Zrzeszenia Rzemiosła Georg Haber wskazał na zalety dualnego systemu kształcenia. Przykładowo, w Bawarii, kształcenie praktyczne stolarza odbywa się w dwóch różnych zakładach, gdzie wymagane się jego kwalifikacje. Taka osoba szkolona jest zarówno fabryce mebli, jak i w fabryce okien. Doskonale uzupełnia to wiedzę i umiejętności praktyczne oraz dobrze przygotowuje do wejścia na rynek pracy.