rozmiar czcionki: A | A | A

Tak pracuje laboratorium wykrywające koronawirusa

14.04.2020 13:50 13:50

Nawet 1000 testów na obecność koronawirusa dziennie wykonują dolnośląskie laboratoria. W sumie w regionie jest ich pięć, a dodatkową bezpłatną pomoc w tym zakresie udziela również laboratorium w Dreźnie.

Dzięki inicjatywie samorządu województwa do początkowo dwóch laboratoriów funkcjonujących w szpitalu przy ul. Borowskiej i we wrocławskim sanepidzie udało się dołączyć 3 kolejne. Dziś próbki badane są dodatkowo w laboratoriach szpitala przy ul. Koszarowej, Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.


Dodatkowo, dzięki wieloletniej partnerskiej współpracy samorządów Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia, około 200 próbek każdego dnia testuje Instytut Mikrobiologii Medycznej i Higieny Wydziału Medycyny w Dreźnie.


- Ilość testów jest kluczowa aby wiarygodnie szacować skalę zarażeń i skutecznie z nimi walczyć. W pierwszej kolejności sprawdzamy próbki personelu medycznego - to grupa najbardziej narażona na zarażenie – mówi marszałek Cezary Przybylski.