rozmiar czcionki: A | A | A

„Samorządy-Obywatele-Demokracja” – debata Gazety Wyborczej

16.10.2017 13:04 13:04

O przyszłości samorządów, dialogu z obywatelami i stanie polskiej demokracji rozmawiali paneliści i uczestniczy konferencji zorganizowanej w piątek, 13 października, we Wrocławskim Centrum Kongresowym przez Gazetę Wyborczą. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja składała się z trzech debat „Czy samorządy obronią demokrację liberalną?”, „Społeczeństwo obywatelskie w Polsce pod rządami PiS” oraz „2018 Plus. Jakie wyzwania dla samorządów”. W pierwszej z nich uczestniczył członek zarządu Jerzy Michalak, a o samorządowych wyzwaniach po 2018 roku debatował marszałek Cezary Przybylski.


Rozmawiano m.in. o przekazywaniu kompetencji samorządów w ręce władz centralnych. Marszałek Cezary Przybylski mówił, że Dolny Śląsk jest obecnie w czołówce rankingów najlepiej rozwijających się regionów Europy. Podkreślał, że to władze samorządowe mają prawo do podejmowania najważniejszych strategicznych decyzji.


Zostaliśmy wybrani przez mieszkańców, mamy więc do tego mandat. Doskonałe wyniki Dolnego Śląska pokazują, że korzystanie z własnej wiedzy i doświadczeń, a byłem wcześniej starostą, się opłaca – mówił marszałek Cezary PrzybylskiPonosimy odpowiedzialność za podejmowane decyzje, musimy więc mieć możliwość realizacji własnych pomysłów. Choć jest oczywistym, że nikt nie jest ekspertem we wszystkich dziedzinach. Dlatego proponowałbym połączenie tych spojrzeń: nie bójmy się własnych pomysłów, choć oczywiście konsultujmy je i rozmawiajmy ze sobą - dodał Marszałek.