rozmiar czcionki: A | A | A

Samorząd województwa przekazuje kolejne miliony na ochronę przeciwpowodziową

24.10.2017 15:10 15:10

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu otrzymał od samorządu województwa ponad 22 mln zł na przebudowę wałów przeciwpowodziowych na Odrze w okolicy Brzegu Dolnego. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisał dzisiaj marszałek Cezary Przybylski.

Planowana inwestycja obejmuje modernizację ponad jedenastu kilometrów istniejącego wału przeciwpowodziowego cofkowego między Brzegiem Dolnym a Urazem. Obecne obwałowanie było budowane około sześćdziesiąt lat temu i wymaga częściowej modernizacji. Po przeprowadzeniu analizy stanu technicznego wałów zdecydowano, że nie ma potrzeby rozbiórki i budowy ich od nowa. Do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wystarczy tzw. dogęszczenie korpusu wałów i wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej, które zapewnią szczelność przed przesiąkami z międzywala.


Cała inwestycja to koszt blisko 29,5 mln zł. Znaczącą część tej kwoty, prawie 22,4 mln zł, pokryje dofinansowanie ze strony samorządu województwa przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Prace przy wałach już trwają i mają zakończyć się do końca października 2019 roku.