rozmiar czcionki: A | A | A

Poznaliśmy nominowanych 16. edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” 2019

04.10.2019 12:07 12:07

W Centrum Konferencyjnym Zachodniej Izby Gospodarczej zorganizowano dziś konferencję, podczas której poznaliśmy nominowanych do tegorocznej edycji konkursu Dolnośląski Gryf. O nominacjach w kategoriach Dolnośląski Produkt Roku, Nagroda dla samorządów angażujących społeczność lokalną oraz Wizjoner Przestrzeni poinformował marszałek Cezary Przybylski.

Nominacje w kategorii Dolnośląski Produkt Roku:
•    Look4App - wrocławski Software House, który tworzy innowacyjne rozwiązania Blockchain, Web oraz Internet of Things dla klientów z całego świata. Proaktywne podejście, silna etyka biznesowa i działanie oparte na sprawdzonych danych zapewniło firmie grono zadowolonych klientów. Na całym świecie promuje ona najnowsze technologie, budując jednocześnie wizerunek i pozycję Wrocławia na światowej mapie IT jako ośrodka tworzącego wyjątkowo innowacyjne rozwiązania. Według rankingu Clutch.io Look4App należy do Top 5 światowych firm realizujących projekty Blockchain.


•    Eckert AS Sp. z o.o. – twórca inteligentnego systemu ConnECKt 4.0, którego zadaniem jest wprowadzenie użytkownika maszyn do Przemysłu 4.0. Polega on na stałym pobieraniu danych z urządzenia oraz przekazywaniu ich osobie zarządzającej produkcją, znajdującej się w dowolnym miejscu na świecie. Maszyny z Legnicy pracują w ponad 30 krajach w Europie, Azji i Afryce. Przedsiębiorstwo jest członkiem elitarnego stowarzyszenia Industry Business Network 4.0, którego celem jest popularyzacja idei Przemysłu 4.0 oraz tworzenie standardów z tego zakresu dla przedsiębiorstw z sektora MŚP.

 
•    Laparo Sp. z o.o. - to firma specjalizująca się w projektowaniu oraz produkcji symulatorów do nauki laparoskopii dla lekarzy, szpitali, oddziałów szpitalnych, uczelni medycznych i centrów symulacji. Obecnie pracuje nad unikatowym trenażerem, który będzie wykorzystywał elementy wirtualnej rzeczywistości i treningu manualnego. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii VR symulator będzie odzwierciedlał warunki panujące na sali operacyjnej. To innowacja na światową skalę. Urządzenie dedykowane jest placówkom kształcącym przyszłych lekarzy, szpitalom, uczelniom medycznym, centrom symulacji medycznych i ośrodkom badawczo-rozwojowym.


Nominacje w kategorii Nagroda dla samorządów angażujących społeczność lokalną:
•    Gmina Miasto Świdnica – gmina zamieszkiwana przez ponad 57 tys. osób. Jej władze dostrzegając ujemne saldo migracji podjęły kreatywne działania na rzecz włączania mieszkańców w życie wspólnoty. Wdrożony został nowatorski program „Zostańcie z nami - Miasto i Powiat Świdnica”, którego celem jest ograniczenie zjawiska spadku liczby ludności w mieście. Do 2018r. programem objętych zostało ok. 2,5 tys. osób. Prowadzone są tu również inne akcje w zakresie aktywności społecznej m.in. „Senior-Wigor”, „Profilaktyka poprzez sport”, „Aktywne podwórka”, „Miasto dzieci”, Budżet Partycypacyjny „Moja Świdnica – mój Budżet” oraz programy gospodarcze i pomocowe dla inwestujących tu przedsiębiorców.


•    Gmina Strzelin - gmina rolniczo-przemysłowa posiadająca ponad 21 tys. mieszkańców. Do  przedsięwzięć angażujących społeczność lokalną należy m.in. konkurs „Ładna Fasada”, w którym przyznawane są nagrody za osiągnięcia modernizacyjne o istotnym znaczeniu dla ekspozycji zabytkowych budynków, a także Strzeliński Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą też składać wnioski o realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej. Wśród działań angażujących miejscową społeczność znalazły się również: Strzelińska Dziesiątka – „Bieg Wzgórz Strzelińskich”, akcja „Sprzątamy Strzelin” oraz akcja ekologiczna „Strzelin dla Środowiska”.


Nominacje w kategorii Wizjoner Przestrzeni:
•    Atlas Ward Polska Sp. z o.o. – firma specjalizująca się  w budowie parków logistycznych, hal magazynowych i produkcyjnych, obiektów biurowych i ekologicznych. W ciągu 20-letniej działalności zrealizowała ponad 600 inwestycji o łącznej powierzchni przekraczającej 3 mln mkw. Jest generalnym wykonawcą kompleksu biurowców AWARD Business Park - inwestycji biurowej klasy A, zlokalizowanej przy ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu. Dogodna lokalizacja oraz nowoczesna architektura, sprawiają, że projekt został optymalnie dopasowany do potrzeb dolnośląskiego biznesu o zasięgu ogólnopolskim. Atlas Ward Polska projektując AWARD Business Park za kluczowe kryterium przyjął ergonomię oraz standardy energetyczne obiektu, które wysoce przewyższają wymagania norm obowiązujących od 2021.


•    Archicom S.A. - ogólnopolski deweloper, realizujący projekty we Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Firma zrealizowała już ponad 160 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Specjalizuje się w projektowaniu i realizacji osiedli społecznych. Tworzy przyjazne przestrzenie wśród natury. Potwierdzeniem tego jest przywracanie miastu terenów nadrzecznych. Przykładem jest Olimpia Port, gdzie przyświecała idea włączenia tego obszaru do krwiobiegu miasta i uczestnictwo w procesie odrodzenia życia towarzyskiego i kulturalnego wzdłuż wrocławskich rzek. Blisko 25 hektarowy, poprzemysłowy teren został przekształcony w multifunkcyjne osiedle społeczne z mariną.


•    Gmina Ścinawa – gmina zlokalizowana w powiecie lubińskim. Lokalny samorząd stawia tu na kompleksowy rozwój, pozyskując środki zewnętrzne na inwestycje, które służą mieszkańcom i przyciągają inwestorów. Wykorzystywane są też turystyczne walory Odry. Jednym z projektów realizowanych nad rzeką jest budowa parkingu w oryginalnej formie statku. Obiekt stał się również zapleczem parkingowo-sanitarnym dla portu w Ścinawie, w którym odbywa się większość plenerowych imprez. W jednej bryle połączony został charakter miasta, jego walory oraz historia. Parking-statek idealnie wkomponowuje się w nadodrzańskie nabrzeże, pełniąc funkcję swoistego pomostu, który łączy miasto z piękną rzeką. Obiekt funkcjonuje w formule Park & Ride, co pozwala na ogr