rozmiar czcionki: A | A | A

Otwarcie zmodernizowanego ośrodka Caritas w Małkowcach

06.05.2019 13:34 13:34

Ponad 6,5 miliona złotych kosztowała modernizacja Domu św. Józefa w Małkowicach. Dzięki niej w zabytkowym budynku wyremontowano dach, wymieniono okna, a w miejsce starych kotłów grzewczych zainstalowano nowoczesne pompy ciepła. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczył dziś marszałek Cezary Przybylski.

Ponad 5,5 miliona złotych na tę inwestycję pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego. Termomodernizacja objęła ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, a zainstalowane sprzęty pozwolą czerpać energię do ogrzania budynku z odnawialnych źródeł.


- Dzięki temu znacznie zmniejszy się zużycie energii i związane z tym bezpośrednio roczne koszty utrzymania. Jednocześnie wpłyniemy w ten sposób na stan powietrza w okolicy – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Funkcjonujący w zabytkowym budynku Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jest ośrodkiem dedykowanym dla osób przewlekle i obłożnie chorych, a korzystający z niego pacjenci oprócz opieki lekarskiej i pielęgniarskiej uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej.


Dzisiejsza uroczystość zbiegła się z jubileuszem 30 – lecia funkcjonowania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Z tej okazji z rąk Metropolity Wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego Wyróżnienia Samarytanin Caritas Archidiecezji Wrocławskiej odebrali: Ewa Mańkowska,  Paweł Wróblewski, ks. dr Adam Łuźniak oraz ks. Andrzej Bartos. Honorowy tytuł Samarytanin Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest nadawany osobom i instytucjom, które na różne sposoby angażują się w propagowanie idei Caritas. Jest to wyróżnienie dla postaw pełnych otwartości i solidarności z ubogimi i potrzebującymi.