rozmiar czcionki: A | A | A

Oto zwycięskie projekty Dolnośląskich Małych Grantów

08.11.2017 10:02 10:02

Do pierwszej edycji Dolnośląskich Małych Grantów zgłoszono aż 472 projekty z całego województwa. Komisja wybrała 45 najlepszych, które zostaną dofinansowane łącznie kwotą około 200 tys. złotych.

Dolnoślązacy ze wszystkich 5 rejonów, na jakie podzielono województwo zgłosili blisko pół tysiąca projektów na kwotę ponad 2 mln złotych. Olbrzymie zainteresowanie programem Małych Grantów przerosło oczekiwania organizatorów.

 Już po pierwszej edycji możemy stwierdzić, że istniała duże zapotrzebowanie na taki program jak Dolnośląskie Małe Granty – mówi marszałek Cezary Przybylski.Szczegółowe analizy wyników jeszcze przed nami, ale już wiemy, że mieszkańcy Dolnego Śląska stawiają na działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, upowszechnianie kultury fizycznej oraz działania na rzecz dzieci i młodzieży – dodaje. - Dlatego podjęliśmy decyzję, że na kolejną edycja, która odbędzie się w pierwszej połowie 2018 samorząd województwa przeznaczy pół miliona złotych.

Dolnośląskie Małe Granty to program kierowany do wszystkich mieszkańców naszego regionu, głównie do nieformalnych grup działających na terenie całego województwa. Do tej pory samorząd realizował inicjatywy obywatelskie w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych oraz budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. W obu przypadkach o finansowanie swoich pomysłów mogły się starać zarejestrowane podmioty pozarządowe – przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje.

Wyniki:Okręg jeleniogórski:

 

1. Zdrowo i wesoło

Najlepszym w rejonie jeleniogórskim okazał się projekt „Zdrowo i wesoło”. Pomysłodawcy mają zamiar zaprosić dzieci do uczestnictwa w konkursie plastycznym dot. tematyki zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Dla rodziców odbędzie się spotkanie ze specjalistą z zakresu dietetyki sportowej, który omówi z rodzicami najważniejsze aspekty żywienia dzieci. Dla dzieci i rodziców zostanie zorganizowany turniej, gdzie wspólnie będą uczestniczyć w grach i zabawach sportowych.

2.       Mikołajkowa Liga Mistrzów 2017

3.       Bezpiecznie w Karkonoszach

4.       Sprawne i aktywne społeczeństwo w Karkonoszach

5.       Akademia Aktywności Seniorów i Niepełnosprawnych

6.       Turniej Piłki Siatkowej na siedząco

7.       Tradycje świąteczne łączą pokolenia

8.       Łączymy pokolenia

9.       Międzypokoleniowy kalejdoskop umiejętności

 

Okręg legnicki:

 

1.       Mikołajki piłkarskie 2017

W rejonie legnickim najwięcej punktów zdobył projekt Mikołajki Piłkarskie 2017. Organizatorzy mają zamiar 9 grudnia 2017r. w Hali PCKZiU w Jaworze, na mobilnym boisku ze sztuczną murawą, zorganizować turniej. Jego uczestnikami będą dzieci i rodzice jaworskich szkół. Rozgrywki zostaną przeprowadzone dla wszystkich chętnych dzieci w dwóch kategoriach wiekowych dla drużyn 2 i 3 osobowych: a) Skrzat – 5-6 lat (rocznik 2010 i 2011), zespoły trzy osobowe. b) Żak –8-9 lat (2009 i 2008), zespoły dwuosobowe. Turniej będzie okazją zarówno do sportowych zmagań,  jak i wspólnego świętowania Mikołajek.

2.       "Nasz pierwszy krok

3.       Dobro z Pomysłem II

4.       I Chocianowski Bieg Niepodległości

5.       Charytatywny Bieg Mikołajów

6.       1400 km w walce z cukrzycą

7.       Piłka siatkowa łączy pokolenia

8.       Aktywna jesień w Kłobuczynie.

9.       Miesiąc aktywności dla Naszej Społeczności

 

Okręg wałbrzyski

 

1.          Akademia Lokalnych Liderów promocji

W rejonie wałbrzyskim najlepsza okazała się być Akademia Lokalnych Liderów Promocji. Liderzy projektu planują zorganizować w Szczawnie-Zdroju warsztaty dla 12-14 osób lokalnych liderów społecznych oraz przedsiębiorców, na których wspólnie opracują materiały promujące ich miasto. Bezpośrednimi odbiorcami efektów realizacji projektu będą też osoby do których trafi publikacja zawierająca efekty pracy grupy lokalnych liderów wypracowane podczas warsztatów.

2.       Świdnickie Forum Kobiet

3.       Dolnośląski Młody Mistrz – warsztaty dla sportowców i rodziców

4.       Niezwykła historia - zwykłych ulic

5.       Monitoring obywatelski

6.     Jesienne warsztaty w parku w Morawie - wymiana doświadczeń i radość z pracy na rzecz ochrony i utrzymania dziedzictwa przyrodniczego.

7.       AMS lubi matematykę

8.     Jak to się dzieje, że robot robi to co chcemy – wprowadzenie do sterowania mechanizmem robota

9.              Mikołajkowe seminarium wyjazdowe Karate Kyokushin


Wrocław


1.         Programujemy przyszłość

We Wrocławiu z kolei mieszkańcy będą mieli szanse uczestniczyć w projekcie Programujemy przyszłość. Jak Pisza o nim sami organizatorzy ma być to wstęp do nauki z programowania. Będą to warsztaty z algorytmiki i logicznego myślenia, które mają pomóc rozwiązywać napotykane problemy w sposób metodyczny i zorganizowany. Na zajęciach młodzież pozna podstawy języków programowania, najważniejszą lekcją jednak będzie umiejętność szybkiego wdrożenia się w każde nowe środowisko programistycznee.

 

2.       Bajanie z fantazją

3.       Różni nas wiele, łączy miłość do pociągów

4.       Mikołajki na wesoło

5.       Wstań  od kompa  i zagraj w Laxa

6.       Byle do  wiosny...   Razem raźniej  w zimowy czas

7.       Warsztaty przyrodniczo -   artystyczne dla dzieci

8.       Feed your brain czyli duzi i mali na tropie  jedzenia

9.       Fotospacer HERstoryczny 

 

Okręg wrocławski

 

1.                  Repatrianci - nasi nowi sąsiedzi

Z kolei w rejonie okołowrocławskim zwyciężył projekt z Gminy Wińsko, która w tym roku sprowadziła 12 rodzin polskich repatriantów z Kazachstanu. Projekt będzie kierowy do nich i ich sąsiadów. Ma on na celu pomoc w inercji repatriantów z lokalną społecznością.

2.       Wielka Wyspa wokół książki

3.       Zaprogramuj Święta

4.       Sobota dla Rodziny -  wyjazd na Przygodę Młodych Naukowców

5.       Chomiąża  z  tradycjami

6.       Jeszkowickie Spotkanie międzypokoleniowe

7.       Dzień Kibica

8.       Warsztaty bożonarodzeniowe

9.       Mikołajki  po sąsiedzku