rozmiar czcionki: A | A | A

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

11.12.2019 09:50 09:50

Za nami uroczystości pierwszego dnia obchodów 38. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W wydarzeniach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, a zarząd województwa dolnośląskiego reprezentowali marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko.

Tegoroczne obchody wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się już 11 grudnia, a ich organizatorem była Politechnika Wrocławska oraz Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. O godzinie 8.00 w kościele Akademickim pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbyła się msza św. w intencji ofiar wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Następnie uroczysty orszak ze sztandarami przemaszerował do budynku D1 wrocławskiej Politechniki, gdzie pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Huskowskiemu złożono wieńce i wiązanki.
Kolejnym etapem uroczystości było odsłonięcie przy pomniku „Wszystkich współtwórców, Obrońców i Bohaterów Solidarności” tablicy poświęconej zmarłemu w tym roku Kornelowi Morawieckiemu – twórcy „Solidarności Walczącej”.


- Wspominamy historię lat osiemdziesiątych. Także tu - we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku –  w jednych z najsilniejszych w Polsce bastionów opozycji  antykomunistycznej. Tu gdzie działali legendarni przywódcy i członkowie dolnośląskiej Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Pomarańczowej Alternatywy, Solidarności Polsko-Czechosłowackiej i przede wszystkim Solidarności Walczącej z Kornelem Morawieckim na czele – mówił podczas uroczystości marszałek Cezary Przybylski. - Wspominając dziś stan wojenny, pamiętajmy, że to zgoda Polaków jest naszym największym obowiązkiem – dodał Cezary Przybylski.


Tegoroczne obchody potrwają 3 dni. W czwartek, 12 grudnia, na godzinę 13.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicami na budynku Dozamelu (ul. Fabryczna 10), a po południu we wrocławskim Imparcie odbędzie się koncert „Niezłomni” oraz wręczone zostaną odznaczenia. W piątek, 13 grudnia, o godzinie 18.30 we wrocławskiej Katedrze odbędzie się msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.