rozmiar czcionki: A | A | A

Nowe autobusy dla MPK w Głogowie

18.08.2017 09:44 09:44

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego podpisał wczoraj w Głogowie, w obecności Prezydenta Miasta, Rafaela Rokaszewicza umowę, dzięki której dolnośląski samorząd przekazuje miastu ponad 13 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 na rozwój komunikacji miejskiej. Już wkrótce na głogowskie ulice wyjadą nowe, przyjazne środowisku i komfortowe dla pasażerów autobusy. Pojawią się również nowe wiaty przystankowe, tablice informacyjne, a także system inteligentnego transportu (ITS). Inwestujemy miliony w lepszą komunikację dla mieszkańców naszego regionu!

Łącznie, dzięki środkom unijnym Głogów zakupi 16 nowych autobusów, co pozwoli na wymianę połowy taboru głogowskiej Komunikacji Miejskiej. Pierwsze cztery pojazdy już jeżdżą po ulicach Głogowa, a na kolejne dwa rozpisano  przetarg. Do połowy 2018 roku zostaną kupione wszystkie autobusy w ramach projektu.


- To, co w tej chwili nam najbardziej dokucza, jeżeli chodzi o środowisko, to jest właśnie niska emisja, w tym spaliny samochodów. Chcemy też, żeby komunikacja miejska jak najmniej powodowała tych zanieczyszczeń. Ważne jest, aby samorządy były dobrym przykładem w zmniejszaniu emisji. Mam nadzieję, że część mieszkańców przesiądzie się z samochodów do autobusów jadąc np. na zakupy czy do pracy - mówi marszałek Cezary Przybylski.


Nowoczesne autobusy będą spełniały najwyższe kryteria i wymagania. Dwunastometrowe pojazdy zabiorą na pokład 100 pasażerów. Będą klimatyzowane, monitorowane i wyposażone w udogodnienia dla osób starszych, niepełnoprawnych i z wózkami. Będzie też przystosowane do przewozu rowerów.


Nowe autobusy to tylko część inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną w Głogowie - Projekt zakłada również powstanie komponentu ITS-u, czyli inteligentnego systemu transportowego. Zostaną zamocowane dodatkowe tablice elektroniczne, które informują o czasie przejazdu autobusów. Na pl. Tysiąclecia powstaną nowe wiaty autobusowe oraz wiata dla rowerów, aby uruchomić system Bike&Ride - mówi prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.