rozmiar czcionki: A | A | A

Niepodległa. Oficjalne uroczystości w NFM

22.01.2018 09:19 09:19

W Narodowym Forum Muzyki w sobotni wieczór koncertem rozpoczęto obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości wziął udział Marszałek Cezary Przybylski.

Podczas swego wystąpienia marszałek powiedział m.in., że „100 rocznica odzyskania niepodległości musi zaznaczyć się czymś szczególnym, ważnym i wyjątkowym. Od nas zależy, co to będzie. Dlatego świętujmy, powracajmy do tamtych wydarzeń, do tych znanych i anonimowych bohaterów, ale poza składaniem wieńców, organizowaniem capstrzyków, budowaniem pomników, po prostu podajmy sobie ręce. Szczerze. Bez względu na to, co nas różni. Pokażmy, że to co najważniejsze: wolność, niepodległość, demokrację naprawdę cenimy najbardziej.

Jesteśmy obywatelami jednego kraju, z urodzenia lub wyboru. Łączy nas historia, łączy nas kultura, łączy nas tradycja. Choć każdy z nas jest inny i inaczej wyraża swój patriotyzm, to wierzę w to,  że w tym szczególnym dla Polski czasie, nie poddamy się pokusie następnych podziałów.”

W programie uroczystego koncertu znalazły się utwory Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego w interpretacji wybitnego pianisty młodego pokolenia Szymona Nehringa, który zagrał wraz z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod kierunkiem Giancarlo Guerrero.