rozmiar czcionki: A | A | A

Nasz urząd „PracoDawcą Zdrowia”

27.02.2019 11:40 11:40

Jesteśmy jedynym urzędem administracji samorządowej, który został doceniony przez Ministerstwo Zdrowia za to, że dba o zdrowie swoich pracowników. Wczoraj Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia wręczył nam certyfikat „PracoDawcy Zdrowia”.

Chcąc docenić wszystkich pracodawców, którzy dbają o zdrowie swoich Pracowników, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs „PracoDawca Zdrowia”. W pierwszej edycji tego konkursu tytuł trafił do 13 pracodawców w Polsce, w tym do naszego urzędu. Jesteśmy jedynym urzędem marszałkowskim w Polsce, który otrzymał ten certyfikat i jednym z trzech przedstawicieli administracji (obok nas „PracoDawca Zdrowia” zostało także Ministerstwo Środowiska i Główny Urząd Statystyczny). Pozostałe wyróżnienia powędrowały głównie do firm farmaceutycznych i szpitali, dla których dbanie o zdrowie wpisuje się w przedmiot działalności.

 

Głównym celem konkursu „PracoDawca Zdrowia” jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne, a w szczególności nowotwory. O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i skutecznie wdrażają programy promocji zdrowia wewnątrz firmy. O przyznaniu tytułu za każdym razem decyduje kapituła konkursowa, w skład której wchodzą eksperci z zakresu medycyny, promocji praktyk zdrowotnych oraz przedstawiciele środowisk pracowniczych.

 

Cieszę się, że nasze urzędowe akcje profilaktyczne zostały docenione i zauważone - mówi marszałek Cezary Przybylski. Co prawda urząd jako jednostka samorządu terytorialnego mierzy się z ograniczeniami natury formalno-prawnej podczas realizacji tego typu przedsięwzięć, jednak ten certyfikat potwierdza, że warto było ponieść ten trud i wysiłek. - Najbardziej jednak cieszy mnie, że Pracownicy chcą brać udział w tych akcjach. I że biorąc w nich udział przekazują zdobytą wiedzę swoim bliskim i znajomym. W ten sposób promujemy profilaktykę zdrowotną na całym Dolnym Śląsku – dodaje marszałek - dodaje marszałek Cezary Przybylski.

 

Kapituła konkursu doceniła nasz urząd za organizację m.in. akcji profilaktycznych „Żyj w zdrowiu – zbadaj się” i „Jesteś tym, co jesz”, za dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do zakupu karnetów sportowo-rekreacyjnych, działającą w Urzędzie rowerownię, a także zeszłoroczne wykłady organizowane w ramach akcji społecznej „Miej to z głowy”.