rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek finansuje prace konserwatorskie w Bazylice Bolesławieckiej

14.12.2017 10:54 10:54

Bolesławiecka Bazylika Maryjna zostanie gruntownie odrestaurowana. Marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski przeznaczył 5 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na prace konserwatorskie i remontowe tej zabytkowej Świątyni. Bolesławiecka Bazylika Mniejsza wyposażona zostanie także w system multimedialny wspomagający obsługę zwiedzających.

Marszałek Cezary Przybylski, Piotr Roman, prezydent Bolesławca, Jarosław Kowalski, przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec oraz ks. Andrzej Jarosiewicz podpisali umowę dotyczącą realizacji projektu, który zostanie zrealizowany do końca 2018 roku.

Bazylika to centrum życia religijno-społeczno-kulturowego pogranicza Polski, Czech i Niemiec. Parafia zamierza przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie, ułatwić dostęp do Bazyliki osobom niepełnosprawnym, ale także podnieść jej atrakcyjność turystyczną poprawiając estetykę obiektu.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcu to rzymskokatolicki kościół parafialny. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIII wieku.

Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.  Jest w nim m.in. osiemnastowieczny ołtarz główny Wniebowzięcia NMP wykonany przez G. L. Webera, zespół ołtarzy bocznych z początków XVII w. oraz  szesnastowieczne obrazy i malowidła ścienne.