rozmiar czcionki: A | A | A

Koniec żniw, Dolny Śląsk świętował Dożynki

04.09.2017 08:23 08:23

Plony na dolnośląskiej ziemi zebrane, nadszedł czas świętowania. Dożynki wojewódzkie są coroczną okazją do podziękowania za udane zbiory i trud pracy rolników. W tym roku w Urazie w Gminie Oborniki Śląskie mięliśmy okazję na własne oczy zobaczyć ogromny potencjał dolnośląskiej wsi. Wspólnie świętowaliśmy i kosztowaliśmy naszych regionalnych produktów. Możemy być dumni z naszej dolnośląskiej Wsi. Gospodarzami uroczystości dożynkowych byli Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, wicemarszałek Ewa Mańkowska oraz Arkadiusz Poprawa, Burmistrz Obornik Śląskich.

Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Michała Archanioła w Urazie. Następnie spod kościoła wyruszył barwny korowód zabytkowych traktorów wiozących wieńce dożynkowe, któremu towarzyszyła strażacka eskorta oraz orkiestra dęta.


Jednym z obrzędów dożynkowych, którego nie mogło zabraknąć było misterium chleba. To staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż. Dożynkom tradycyjnie towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku najpiękniejszy wieniec należy do Sołectwa Nowa Wieś w Gminie Bolesławiec w Powiecie Bolesławieckim. Na rozstawionych stoiskach odwiedzający będą mogli próbować regionalnych produktów.


Dożynki wojewódzkie są coroczną okazją do podziękowania za plony. Będziemy mieli okazję na własne oczy zobaczyć ogromny potencjał dolnośląskiej wsi. Serdecznie zapraszam na wspólne świętowanie i kosztowanie naszych regionalnych produktów – zachęca marszałek Cezary Przybylski.


Gościem dożynek wojewódzkich był także Jiří Löffelmann, Członek Zarządu Kraju Libereckiego, reprezenujący na tej uroczystości Martina Putę, Hetmana Kraju Libereckiego. Udział przedstawicieli czeskich regionów partnerskich Województwa Dolnośląskiego stał się już dożynkową tradycją.

Podczas uroczystości, marszałek Cezary Przybylski oraz Paweł Wróblewski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wręczyli oborniczance, Pani Romanie Obrockiej Złoty Medal Zasłużonych za pracę na rzecz Dolnego Śląska oraz kultywowanie tradycji ormiańskiej. Warto dodać, że jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.


Na dożynkowej scenie odbyły się liczne występy artystyczne, wystąpiły m.in. zespoły ludowe takie jak: Ale Babki z Czeszowa, Zespół Ludowy Ziemi Ścinawskiej oraz Sąsiadeczki z Dobroszyc. Mieszkańcom dawkę śmiechu zapewnił kabaret Kopydłów, a gwiazdą wieczoru była Sheyla Bonnick - Sound of Boney M. Wieczorem odbył się pokaz fajerwerków, a radosna zabawa trwała do samego rana.