rozmiar czcionki: A | A | A

Kolejna edycja Dolnośląskich Akademii Sportowych

18.11.2019 14:01 14:01

Samorząd województwa od lat wspiera rozwój sportu w regionie. Jednym z projektów są Dolnośląskie Akademie Sportowe, które doczekały się właśnie trzeciej edycji. To kolejny program, dzięki któremu młodzi, utalentowani dolnośląscy sportowcy objęci są kompleksowym wsparciem umożliwiającym rozwijanie swoich umiejętności.

- Mam nadzieję, że do naszego programu wkrótce dołączą kolejne dyscypliny sportu tworząc tym samym jeszcze więcej możliwości dla młodych, utalentowanych sportowców – mówi Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.


Realizacja Dolnośląskich Akademii Sportowych w 3 dyscyplinach: siatkówce, piłce ręcznej i kolarstwie to wynik współpracy województwa z dolnośląskimi związkami sportowymi. Akademie funkcjonują w systemie roku szkolnego/sezonu ligowego. Ich głównym celem jest uzupełnienie i wsparcie istniejących systemów szkolenia sportowego. Dzięki programom możliwe jest realizowanie dodatkowych zajęć sportowych z użyciem nowoczesnego sprzętu sportowego i metod treningowych oraz organizacja dodatkowych form współzawodnictwa sportowego.


Jest to szczególnie cenne dla utalentowanych zawodników z małych miejscowości, zyskują oni bowiem możliwość trenowania w warunkach gwarantujących rozwój sportowy na odpowiednim poziomie.
Równie ważnym elementem akademii jest możliwość szkoleń i wzrost kompetencji dolnośląskich trenerów i instruktorów, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy będą wiedzieli jak monitorować postępy najzdolniejszych sportowców i kierować rozwojem ich kariery. Każda akademia ma swój odrębny program i własną strategię działania, uzależnione od kształtu obecnego systemu szkolenia i potrzeb jego uzupełnienia.


Właśnie rozpoczęła się III edycja Dolnośląskich Akademii Sportowych. Pierwszą z nich zapoczątkowała dwa lata temu Dolnośląska Akademia Siatkówki. Program z każdym rokiem się rozwija i od 2018 roku zrzesza już 3 dyscypliny sportu: siatkówkę, kolarstwo i piłkę ręczną. Do tej pory na realizację projektu samorząd województwa przeznaczył 800 tysięcy złotych. W III edycji każda z akademii otrzymała 200 tysięcy złotych dotacji na realizację swoich celów.