rozmiar czcionki: A | A | A

Inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017

04.10.2016 09:49 09:49

Wykładami inauguracyjnymi, przemówieniami, ale przede wszystkim uroczystą immatrykulacją - czyli przyjęciem w poczet nowych studentów uroczyście rozpoczęto 3 października 2016 roku nowy rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Politechnice Wrocławskiej. W uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej udział wzięła Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Inauguracja roku akademickiego w takiej postaci jak w tym roku zdarza się raz na kilka lat. Bowiem co cztery lata wybierany jest nowy rektor i władze uczelni.

Rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim zainaugurowano w Oratorium Marianum wystąpieniem dwóch rektorów Uniwersytetu Wrocławskiego – kończącego kadencję prof. Marka Bojarskiego oraz jego następcy prof. Adama Jezierskiego. Podczas uroczystości odbyło się tradycyjne przekazanie insygniów władzy, wręczenie Złotych Medali oraz immatrykulacja nowo przyjętych studentów Uniwersytetu.

Na Politechnice Wrocławskiej nowy rektor prof. Cezary Madryas otrzymał insygnia władzy rektorskiej z rąk ustępującego rektora prof. Tadeusza Więckowskiego. W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych.


Uniwersytet Wrocławski jest jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. W 2002 roku świętował 300-lecie istnienia, w 2011 roku – 200-lecie przekształcenia w uczelnią państwową. Dziś to nowoczesna szkoła wyższa, która na dziesięciu wydziałach kształci blisko 28 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.


Politechnika Wrocławska powstała w 1945 r., głównie dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych nieistniejącej już Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, którzy zagospodarowali zniszczone budynki niemieckiej Wyższej Szkoły Technicznej. Obecnie Politechnika Wrocławska kontynuuje tradycję tych znamienitych polskich uczelni i jest jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w kraju. Pod kierunkiem blisko 2000 nauczycieli akademickich, na 16 wydziałach studiuje ponad trzydzieści tysięcy studentów.