rozmiar czcionki: A | A | A

Forum Biznesowe Polska – Azerbejdżan w Baku

31.05.2019 13:54 13:54

Poszerzenie i intensyfikacja współpracy między Polską i Azerbejdżanem, a także prezentacja oferty biznesowej dolnośląskich przedsiębiorców były najważniejszymi tematami odbywającego się w Baku forum biznesowego Polska – Azerbejdżan. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Forum z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Azerbejdżanu Ilhama Alijewa przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Formuła forum jest doskonałą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych dla przedsiębiorców, a jednocześnie stanowi platformę do dalszego rozwijania współpracy dla przedstawicieli administracji obu krajów.


- Niezwykle cieszy mnie silna reprezentacja przedsiębiorców z Dolnego Śląska w tym wydarzeniu. To uznane na świecie marki, które nie boją się ekspansji na nowe rynki. Z doświadczenia wiem, że tego typu wydarzenia zawsze przynoszą wymierne efekty. Jestem przekonany, że nawiązane tu kontakty przyczynią się do umocnienia współpracy gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Polska zamierza współpracować z Azerbejdżanem między innymi na polu energetyki. Nasz kraj jest zainteresowany wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a dodatkowo chce również stworzyć ośrodek polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat. Dlatego właśnie program wydarzenia zakładał prezentacje dotyczące możliwości biznesowych i inwestycyjnych dla polskich i azerbejdżańskich przedsiębiorców. Spotkania tematyczne dotyczyły następujących sektorów:
•    farmaceutycznego: bio-kosmetyki, stomatologia, suplementy diety
•    sprzętu medycznego: urządzenia, akcesoria, sprzęt jednorazowego użytku
•    rolno-spożywczego: produkty bio, słodycze, konserwy, alkohole
•    maszyn rolniczych: maszyny do sortowania, opakowania
•    środki higieny osobistej i produkty kosmetyczne
•    budowlanego i infrastruktury
•    transportowego


Wśród dolnośląskich przedsiębiorców prezentujących swoją ofertę podczas zorganizowanego w Baku forum były m.in.: Mikroflor, Kosmed, Grupa Wróbel, Selena, Grupa HASCO.


Firma Mikroflor zajmuje się produkcją i dystrybucją innowacyjnych, opartych na mikroorganizmach produktów dla rynku rolnego i zastosowań w domu, a także na działce i w ogrodzie. Są wśród nich preparaty mikrobiologiczne dla gleby i roślin, zwierząt domowych oraz hodowlanych, preparaty do oczyszczania środowisk wodnych oraz utylizatory nieczystości. Firma szuka parterów gospodarczych z sektora paliwowego oraz rynek agro.


Firma Kosmed produkuje preparaty pielęgnacyjne do skóry twarzy i ciała oraz włosów i paznokci, ochronne emulsje dla niemowląt, preparaty do pielęgnacji intymnej kobiet, a także preparaty przeciwodleżynowe. Na potrzeby sezonu letniego tworzy olejki do opalania oraz produkty odstraszające komary i kleszcze. Uzupełnieniem oferty handlowej firmy są suplementy diety oraz pojemniki medyczne.


Grupa Wróbel to firma działająca w sektorze inwestycyjnym oraz sektorze motoryzacyjnym. Od niemal 30 lat posiada autoryzację na sprzedaż i serwis samochodów marki Mercedes-Benz.


Selena S.A. to firma posiadająca ponad 25 lat doświadczenia na rynku chemii budowlanej. Firma jest jednym z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie. Selena S.A. w ramach grupy dysponuje bogatym zapleczem produkcyjnym i badawczym od pian poprzez silikony, akryle i kleje na papach i tynkach kończąc.


Grupa HASCO to spółki działające w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych. Są to: PPF Hasco-Lek S.A., CF Hasco-Lek Sp. z o.o., PCF Procefar Sp. z o.o., CBR Novasome Sp. z o.o., Vratislavia Medica Sp. z o.o., Dolnośląskie Centrum Dziecięce Sp. z o.o. oraz Fundacja Hasco-Lek. Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. to wiodący producent leków, suplementów diety oraz produktów medycznych. W portfolio PPF Hasco-Lek S.A. znajduje się blisko 400 produktów.